Samsung SET i DS

Samsung oczekuje jedynej rozsądnej pomocy od rządu w związku z kryzysem półprzewodników

2 minuty czytania
Komentarze

Korea Semiconductor Industry Association, którego największym członkiem jest Samsung, zwróciło się do rządu Korei Południowej o uchwalenie nowych przepisów, które byłyby korzystne dla przemysłu produkcji układów. Organizacja w zasadzie poprosiła o wsparcie rządu poprzez nowe regulacje. Te mają opierać się na najlepszej możliwej pomocy władz w zaistniałej sytuacji, powołując się przy tym na rozwiązanie rodem z Unii Europejskiej.

Samsung chce niższych podatków 

Samsung chce niższych podatków

Stowarzyszenie, w liście otwartym, stwierdziło, że USA planuje zaoferować do 40 procent obniżki podatków na wydatki na sprzęt półprzewodnikowy, co jest podobne do planów Unii Europejskiej, która również w ten sposób chce pomóc w pobudzeniu lokalnej produkcji półprzewodników. Innymi słowy, południowokoreański przemysł chipowy prosi o podobne ulgi. Te mają pomóc w rozwiązaniu globalnych problemów z niedoborem procesorów. W 2020 roku koreańskie firmy stanowiły aż 18,4 procent udziału w rynku. Jeśli chodzi o układy pamięci, region stanowił 56,9 procent udziału w rynku, prowadząc na rynku światowym. Eksport półprzewodników stanowił 19,4 proc. całości południowokoreańskiego rynku, przy czym wydatki na sprzęt do produkcji chipów stanowiły ponad 40 proc. wydatków całego sektora produkcyjnego.

Zobacz też: Citroen C5X chce być wszystkim, ale nie jest skazany na sukces

Mówiąc prościej, przemysł jest jednym z filarów południowokoreańskiej gospodarki, choć stoi przed nim wiele wyzwań i przeszkód. Dlatego też KSIA wezwała rząd do zaoferowania 50% ulgi podatkowej na wydatki związane z badaniami, rozwojem i wyposażeniem. Ponadto, firmy produkujące układy scalone powinny również otrzymać wsparcie w postaci zgody na budowę nowych wydziałów, wodociągów i innej infrastruktury. Krótko mówiąc, firmy oczekują, że rząd nie będzie im przeszkadzał w rozwoju. Dodatkowo wymagają one, aby uniwersytety w Seulu otworzyły więcej kierunków związanych z półprzewodnikami. Tu jednak mowa jest o zapewnieniu nowych miejsc dobrze płatnej pracy.

Źródło: SlashGear

Motyw