Naukowcy pracujący dla amerykańskiej armii pokazali ciekawy wynalazek – to czip wykrywający koronawirusa. Urządzenie ma konsystencję przypominającą żel i wszczepia się je pod skórę. Skojarzenia z teoriami spiskowymi wydają się być nieuniknione, więc Pentagon już ogłosił, że czipy nie będą śledzić ludzi ani służyć do innych celów niezwiązanych z wykrywaniem wirusa.

Czip wykrywający koronawirusa – jak to działa?

Pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie m.in. ze względu na to, że wiele osób przechodzi zakażenie bezobjawowo. Tacy ludzie normalnie funkcjonują i nieświadomie zarażają innych, u których wirus może już wywołać poważne, negatywne skutki. Czip opracowany przez amerykańskich naukowców ma za zadanie wykrywać zakażenie wirusem SARS-CoV-2 nawet wtedy, gdy nie daje ono żadnych symptomów.

Wybuch pandemii na lotniskowcu USS Theodore Roosevelt skłonił naukowców z DARPA (Defence Advanced Research Project Agency) do opracowania urządzenia wszczepianego pod skórę. Czip nieprzerwanie bada krew człowieka, a gdy zaobserwuje pewne reakcje chemiczne w ciele, wysyła ostrzeżenie. To jak kontrolka awarii silnika w samochodzie – tłumaczy cytowany przez Daily Mail Online płk Matt Hepburn. To wirusolog wojskowy kierujący w DARPA zespołem ds. pandemii.

Po otrzymaniu sygnału żołnierze mogliby wykonać badania na obecność koronawirusa. Rozwiązanie może jednak zostać negatywnie odebrane. W lutym New York Times informował, że 1/3 żołnierzy odmówiła przyjęcia szczepionek w obawie przed czipami. Według plotek ludziom miały być wszczepiane urządzenia, które wpływałyby na ich układ odpornościowy, a nawet poddawały ich rządowej kontroli.

Czytaj także: Sztuczna Inteligencja uratowała pacjenta – pierwszy taki przypadek w Polsce

Przedstawiciele Pentagonu już zaprzeczyli, by czip miał służyć do dodatkowych celów i np. pozwalał śledzić swoich posiadaczy. Obecnie urządzenie jest w końcowej fazie badań.

źródło: PAP, CBS News/Daily Mail Online, Polsat News

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.