Polkowice mają nowe autobusy elektryczne – łącznie w tej miejscowości jest ich już 11. Władze niewielkiego miasta leżącego na Dolnym Śląsku udowadniają, że bardziej przyjazny środowisku transport nie jest zarezerwowany dla metropolii. Inne polskie miasteczka mogą tylko brać przykład.

Polkowice i nowe autobusy elektryczne

Polkowice to małe miasto leżące w województwie dolnośląskim, na północ od Lubina i Legnicy. W 2017 roku mieszkało w nim mniej niż 23 tysiące osób. Polkowice nie wpisują się jednak w typowy dla wielu niewielkich miejscowości schemat przestarzałego, szkodzącego środowisku i niezbyt bezpiecznego taboru autobusowego.

Polkowice dysponują 23 autobusami. Do niedawna dwa pojazdy były elektryczne, ale lokalny Zakład Komunikacji Miejskiej od dziś może pochwalić się 9 nowymi maszynami tego typu. Gmina pozyskała ponad 14 mln zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na ten zakup. W ubiegłym tygodniu autobusy trafiły do portu w Niemczech, a teraz są już w Polsce.

Czytaj także: Poznajcie urządzenia Seabin – ich zadanie to sprzątanie śmieci pływających w Bałtyku

Samorząd w Polkowicach kładzie duży nacisk na rowery miejskie oraz ekologię w komunikacji miejskiej. Elektromobilność jest możliwością do tego, aby czynić nasze miasto atrakcyjnym, ekologicznym miejscem do mieszkania – mówi burmistrz tego miasta. Cóż, oby władze innych miejscowości w Polsce zaczęły stosować podobną strategię.

źródło, zdjęcia: Gmina Polkowice

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.