Urządzenia Seabin sprawiają, że woda jest mniej zanieczyszczona śmieciami. Pierwszy taki sprzęt pojawił się w naszym kraju w 2019 roku. Teraz dołączył do niego kolejny.

Jak działają urządzenia Seabin?

Za zaprojektowanie Seabina odpowiadają Andrew Turton i Pete Ceglinski. Mężczyźni pochodzą z Australii i zajmują się surfingiem, żeglarstwem, a także budowaniem jachtów. Stworzone przez nich urządzenie ma za zadanie oczyszczać wodę z pływających w niej śmieci.

Seabin składa się z charakterystycznej tuby, wewnątrz której umieszczone są duże wiadro i siatka. Urządzenie należy zamontować w taki sposób, by było na równi z linią wody. Seabin zasysa wodę z powierzchni i w ten sposób zbiera pływające śmieci. Te gromadzone są natomiast w pojemniku. Działanie urządzenia możecie zobaczyć na nagraniu, które załączyliśmy powyżej.

Czytaj także: UFO nad amerykańskim okrętem? Pentagon: nagranie jest autentyczne

Pierwszego Seabina zamontowali jego twórcy w 2016 roku na Majorce. Dziś działa już 860 takich urządzeń w 52 krajach. Pierwszy Seabin w Polsce pojawił się w 2019 roku w Gdańsku i zbierał do 15 kilogramów odpadów dziennie. Od 8 kwietnia mamy w naszym kraju kolejne takie urządzenie. Zamontowano je w Marinie Gdańsk na Szafarni. Seabina podarowała Fundacja Mare, która prowadzi działania związane z ochroną ekosystemów morskich.

źródło: UM Gdańsk, whitemad.pl, zdjęcie główne: eco-business

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.