Heads Up będzie nową funkcją, którą niedługo wprowadzi Google. To element Cyfrowej równowagi, który ma przypominać użytkownikom Androida, żeby ci nie patrzyli ciągle w telefon, a szczególnie wtedy, kiedy… chodzą. Może się wydawać, że o takich rzeczach nie warto przypominać, ale widocznie taka potrzeba faktycznie jest. Jak będzie działać nowa funkcja?

Heads Up od Google

Heads Up Google
Fot. Jay Prakash Kamat

Zapewne każdemu zdarzyło się choć raz zbyt mocno skupić na smartfonie. To wyjątkowo niebezpieczne, a już w szczególności wtedy, kiedy gdzieś idziemy lub co gorsza, prowadzimy samochód. Przez takie rzeczy zginęło już trochę osób na drogach, ale piesi z telefonami w dłoniach także mogą stracić życie w ten sposób. Znamy już przypadki, gdzie wprowadzono specjalne pasy na jezdniach, by odpowiednio wcześniej ostrzegać przechodniów, że zbliżają się do drogi. To jednak może być za mało, bo Google ma zamiar wprowadzić specjalne powiadomienia, które mają uchronić użytkowników przed kłopotami.

Funkcja nazwana została Heads Up, czyli po prostu uprzedzenie o czymś. W tym przypadku chodzi o rzeczy, które mogą stanąć nam na drodze, gdy idziemy z telefonem w dłoni. Heads Up będzie częścią Cyfrowej równowagi i wygląda na to, że obecnie funkcja zaczęła pojawiać się na Pixelach. Jednak na inne smartfony z Androidem także powinna trafić. Zasada działania jest bardzo prosta. Po aktywowaniu funkcji będziemy dostawać powiadomienie o tym, że nie powinniśmy patrzeć w telefon. Google oczywiście zaznacza, że samo aktywowanie funkcji nie zwalnia nas z odpowiedzialności, ani nie daje 100-procentowego bezpieczeństwa.

Zobacz też: Ochrona Zuckerberga kosztuje Facebooka miliony dolarów rocznie.

Trzeba będzie oczywiście udzielić Google odpowiednich uprawnień, ale dla niektórych to może być faktycznie pożyteczna rzecz. Lepiej jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zbytnie skupianie się na ekranie smartfona podczas spaceru, może źle się skończyć.

Źródło: Twitter Jay Prakash Kamat / XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.