Globalny niedobór układów scalonych wciąż się pogłębia. Prognozy mówią, że łańcuch dostaw nie będzie w stanie w pełni powrócić do normy do 2022 lub nawet 2023 roku. Jednak przynajmniej w pierwszym kwartale bieżącego roku sprzedaż komputerów PC nie była w żaden istotny sposób utrudniona. Oczywiście o ile weźmiemy pod uwagę jedynie gotowe urządzenia i to do zastosowań typowo biurowych. W tym okresie dostarczono prawie 84 milionów urządzeń, co oznacza wzrost o 55% rok do roku w porównaniu do pierwszego kwartału 2020 roku i spadek o 8% w porównaniu do czwartego kwartału 2020 roku. Warto jednak dodać, że końcówka roku zawsze wypada najlepiej.

Wzrost sprzedaży komputerów

Wzrost sprzedaży komputerów

Najbardziej imponujący był wzrost Apple, który wyniósł ponad 100% rok do roku. Jednak wszyscy z 5 największych dostawców komputerów PC dostarczyli więcej maszyn niż rok wcześniej. Jitesh Ubrani, menedżer ds. badań w dziale Mobile Device Trackers firmy badawczej IDC odniósł się do tej kwestii następująco:

Niezaspokojony popyt z ubiegłego roku przeniósł się na pierwszy kwartał, a dodatkowy popyt spowodowany pandemią również przyczynił się do wzrostu sprzedaży.

Zobacz też: Uwaga na APKPure – aplikacja zawierała złośliwy kod

IDC dodaje, że wszystkie trzy segmenty, czyli biznesowy, edukacyjny i konsumencki, nadal odnotowują imponujący i niespodziewany popyt w obliczu zbliżającego się niedoboru chipów. Biorąc pod uwagę te liczby, jest prawdopodobne, że większa siła nabywcza firm takich jak Apple, Acer i Lenovo pozwoliła im na kontynuowanie zakupów chipów z kurczącej się podaży. Jest możliwe, że wielka piątka producentów komputerów PC pozbawiła tych układów mniejszych producentów. Wiele również wskazuje na to, że grupę tą opuści Apple, które ma coraz większe problemy w swoich łańcuchach dostaw dla komputerów Mac.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.