APKPure to jedno z najlepszych, nieoficjalnych źródeł do pobierania aplikacji na Androida. Polecaliśmy je w ramach naszego spisu sprawdzonych źródeł. Niemniej jak to bywa w życiu, nic nie jest idealne, więc podobnie jak w Sklepie Play możemy trafić na złośliwe oprogramowanie, tak sama aplikacja APKPure była zainfekowana. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że reakcja była niemalże natychmiastowa i teraz wystarczy tylko zaktualizować program. Tylko nie należy z tym zwlekać.

Aplikacja APKPure obowiązkowo do zaktualizowania, aby usunąć złośliwe oprogramowanie

apkpure instalowanie spoza sklepu play appgallery hms

APKPure to alternatywa dla Sklepu Play, więc jest to aplikacja, z której pobieramy inne aplikacje. Jak się okazało, w jednej z wersji zamieszczono złośliwy kod, który został znaleziony przez specjalistów z Kaspersky Lab. Jego zadaniem było wysyłanie danych użytkownika na zewnętrzne serwery, a dodatkowo umieszczanie reklam na ekranie blokady. Dlaczego APKPure zaimplementowało takie rozwiązanie? Naturalnie nieświadomie i błąd. Firma postanowiła skorzystać z bibliotek, które pochodziły z nieznanego źródła i nie zostały odpowiednio zweryfikowane. Oczywiście APKPure bardzo szybko zareagowało na zgłoszenie i niemalże z miejsca wydało stosowną aktualizację, gdzie obecność złośliwego kodu została wyeliminowana.

Wersja APKPure ze złośliwym kodem: 3.17.18

Jeśli korzystacie z aplikacji oznaczonej powyższym numerem (znajdziecie tę informację w ustawieniach), to natychmiast pobierzcie nowszą wersję, którą możecie pobrać między innymi ze strony autorów (3.17.19).

Zobacz też: Prosta gra online na smartfony od Xiaomi – wygrywaj nagrody.

Oczywiście taka wpadka nie przejdzie bez echa, ale jak wspomniałem na początku – świat nie jest idealny. Dlatego wciąż nie należy przekreślać APKPure za ten błąd. Jedynie pozostaje mieć nadzieję, że to faktycznie niedopatrzenie, aniżeli celowo działanie. Teraz nie pozostaje nic innego, jak upewnić się, że nie macie zainstalowanej zainfekowanej wersji aplikacji.

Źródło: TechCrunch

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.