ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Snapdragon Pro Series ESL

Qualcomm składa duże zamówienie na 6 i 5 nm u TSMC – do tej pory robił to tylko u Samsunga

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Digital Chat Station rzadko się myli. Większość przecieków jego autorstwa można więc traktować niemal jako pewnik. Tym razem donosi on, że TSMC ma zabezpieczone zamówienia na produkcję układów dla Qualcomma w 6 i 5 nm procesie technologicznym. Warto tu podkreślić, że do tej pory Qualcomm w przypadku procesu 5 nm korzystał jedynie z usług Samsunga, który odpowiada za jego flagowce. 

TSMC wyprodukuje Snapdragona w 5 nm

TSMC wyprodukuje Snapdragona w 5 nm

Warto podkreślić, że produkcja układów w 5 i 6 nm przez TSMC jest obecnie na maksymalnych obrotach. Jednak Qualcomm zdążył zabezpieczyć swoje zamówienia w firmie. Digital Chat Station twierdzi, że nowe procesory wykonane w tych zaawansowanych procesach pojawią się na rynku w drugiej połowie tego roku. Biorąc pod uwagę wykorzystane technologie, można się spodziewać układów z wysokiej półki oraz flagowców. Dodatkowo termin ten pasowałby do premiery Snapdragona 888 Plus. Nie musi to jednak oznaczać, że Qualcomm zamierza zrezygnować we flagowej linii ze współpracy z Samsungiem. Producent ten bowiem wypuścił w tym roku kilka układów, które można uznać za reprezentantów flagowych serii. Z drugiej jednak strony bazują one na poprzednich flagowcach. Możliwe również, że Qualcomm zleci produkcję tych samych układów dwóm producentom.

Zobacz też: Flagowy GeForce GTX 1080 Ti może w najbliższym czasie wrócić do sprzedaży

W raporcie finansowym Qualcomm odnotował niższe, niż wcześniej szacowano zyski, co było spowodowane problemami Samsunga z mocami produkcyjnymi. W związku z tym sensowne byłoby, aby firma rozważyła rozbicie swojej produkcji na dwóch wykonawców. W ten sposób rozwiązałaby ona problem zbyt niskich mocy przerobowych. Nie należy jednak zapominać, że proces 5 nm Samsunga i TSMC mocno się od siebie różnią. Możliwe więc, że ten sam układ w wykonaniu tych dwóch firm miałby zupełnie różne cechy jeśli chodzi o zużycie energii czy temperatury. Przy okazji byłby to świetny pretekst, aby rozstrzygnąć, czyje 5 nm jest lepsze.

Źródło: Digital Chat Station

Sprawdź najnowsze wpisy