Digital Chat Station rzadko się myli. Większość przecieków jego autorstwa można więc traktować niemal jako pewnik. Tym razem donosi on, że TSMC ma zabezpieczone zamówienia na produkcję układów dla Qualcomma w 6 i 5 nm procesie technologicznym. Warto tu podkreślić, że do tej pory Qualcomm w przypadku procesu 5 nm korzystał jedynie z usług Samsunga, który odpowiada za jego flagowce. 

TSMC wyprodukuje Snapdragona w 5 nm

TSMC wyprodukuje Snapdragona w 5 nm

Warto podkreślić, że produkcja układów w 5 i 6 nm przez TSMC jest obecnie na maksymalnych obrotach. Jednak Qualcomm zdążył zabezpieczyć swoje zamówienia w firmie. Digital Chat Station twierdzi, że nowe procesory wykonane w tych zaawansowanych procesach pojawią się na rynku w drugiej połowie tego roku. Biorąc pod uwagę wykorzystane technologie, można się spodziewać układów z wysokiej półki oraz flagowców. Dodatkowo termin ten pasowałby do premiery Snapdragona 888 Plus. Nie musi to jednak oznaczać, że Qualcomm zamierza zrezygnować we flagowej linii ze współpracy z Samsungiem. Producent ten bowiem wypuścił w tym roku kilka układów, które można uznać za reprezentantów flagowych serii. Z drugiej jednak strony bazują one na poprzednich flagowcach. Możliwe również, że Qualcomm zleci produkcję tych samych układów dwóm producentom.

Zobacz też: Flagowy GeForce GTX 1080 Ti może w najbliższym czasie wrócić do sprzedaży

W raporcie finansowym Qualcomm odnotował niższe, niż wcześniej szacowano zyski, co było spowodowane problemami Samsunga z mocami produkcyjnymi. W związku z tym sensowne byłoby, aby firma rozważyła rozbicie swojej produkcji na dwóch wykonawców. W ten sposób rozwiązałaby ona problem zbyt niskich mocy przerobowych. Nie należy jednak zapominać, że proces 5 nm Samsunga i TSMC mocno się od siebie różnią. Możliwe więc, że ten sam układ w wykonaniu tych dwóch firm miałby zupełnie różne cechy jeśli chodzi o zużycie energii czy temperatury. Przy okazji byłby to świetny pretekst, aby rozstrzygnąć, czyje 5 nm jest lepsze.

Źródło: Digital Chat Station

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.