Nie znasz Firefox OS? Przetestuj go na Androidzie z B2GDroid!

Tomasz Kondrat Newsy 2015-06-13

firefox-os-2-0-revela-sus-novedades-y-el-arribo-a-nuevos-paises-01

System operacyjny Firefox OS nie okazał się zbyt wielkim sukcesem. Słaba specyfikacja techniczna urządzeń, na których go użyto oraz bardzo silna konkurencja sprawiły, że Firefox OS jest traktowany raczej jako ciekawostkę, a nie system, który jest w stanie rywalizować z Androidem czy iOS-em. Firma Mozilla, odpowiedzialna za tworzenie systemu, chce poprawić ten stan rzeczy. Aby tego dokonać, stworzono projekt o tajemniczej nazwie B2GDroid.

Dzięki pracy jednego z deweloperów Mozilli – Fabrice’a Desré – powstał launcher, który sprawi, że każde kompatybilne urządzenie z Androidem będzie wyglądało i funkcjonowało jak smartfon z Firefox OS. Wraz z launcherem instalowane są dodatkowe aplikacje odpowiedzialne za połączenia, wiadomości, a nawet sklep z aplikacjami Mozilli. Niestety, jak to w tak zaawansowanych projektach bywa, nie wszystko działa tak jak powinno. Dla przykładu warto podać powiadomienia, które konfliktują z tymi używanymi przez system Android. W rezultacie launcher uruchamia się ponownie, a użytkownik ogląda majestatyczny błąd. Niedopracowań jest sporo, jednak B2GDroid jest wspaniałą opcją dla tych z Was, którzy chcieliby zobaczyć jak działa Firefox OS „na żywo”.

Oprócz błędów, które rzecz jasna, są nieodłącznym elementem każdego projektu, dopracowania wymaga także sam launcher. Ikony oraz inne fragmenty interfejsu są zwyczajnie zbyt duże dla telefonów z DPI na poziomie 400+. Korzystając z launchera ma się wrażenie, że został on wykonany dla osób z problemami ze wzrokiem. Elementy graficzne z pewnością zostaną jednak poprawione w późniejszych wydaniach.

Mamy nadzieję, że wraz z czasem B2GDroid zostanie na tyle usprawniony, że będzie mógł zagościć na urządzeniach z Androidem na dłużej niż kilka godzin. Możecie przetestować aplikację samodzielnie, pobierając ją z tej strony.

Co myślicie o Firefox OS? Czy chcielibyście posiadać ten system na swoim smartfonie? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

Źródło: XDA • Krzyś

  ten system to dno, przynajmniej w wersji 1.1 i 1.2, on nie ogarniał życia, gdy przychodził sms to nawet nie powiadamiał o tym, i dużo smsów wysłanych do ciebie nie dochodziło, a gdy ktoś do ciebie dzwonił to słysząc trzeci sygnał, telefon dopiero zaczął pokazywać że ktoś się dobija,
  co trzeba mu jednak przyznać, to był bardzo estetyczny, naprawdę mi się podobał, był ładny i miał świetne tapety systemowe, jak już przychodziły powiadomienia to także były przejrzyste.

 • Ma ktoś doświadczenie w portowaniu FirefoxOS? Możliwość odpalenia tego systemu na kernelu Androida trochę korci.

 • stark2991

  Chętnie sprawdzę choć FFOS mało mnie interesuje, wolałbym Sailfish

 • Adriann

  Problem z Firefox OS był taki, że system był kompletnie beznadziejny. Przewinięcie ekranu by zobaczyć aplikacje trwało nie raz od 2-5 sekund. Bardzo częste zawiechy, crashe i co tylko. Tworząc taki launcher robią tylko z ludzi idiotów, gdyż pokazują tylko zalety tego systemu jednak jak zwykle prawda jest głęboko zakopana pod stertą kłamstw.

  • Qlimax

   Póki co pokazują masę wad. 😉

   • Adriann

    Nie mam ochoty instalować tego launchera, więc mógłbym prosić byś wymienił kilka?

    • Qlimax

     Sam też go nie instalowałem. Przeczytaj tekst.

     • Adriann

      Czytałem lecz wspomniane problemy są banalne i pomyślałem, że coś więcej znalazłeś. Ciekawy jestem jak szybko zrezygnują z tego projektu.

     • Qlimax

      Czy frazowanie się launchera przy przychodzących powiadomieniach można nazwać błachym problemem?
      Jak dla mnie już to go dyskwalifikuje na starcie.

     • Adriann

      Zależy od punktu widzenia. Jeśli uznaje się ten launcher jako ciekawostkę to jest to mały problem. Jeśli jednak ktoś zamierza z niego korzystać to jest tak jak mówisz.x