ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Fałszywe aplikacje do blokowania reklam

Masz dość reklam? #NoChromo oczyści Twój Internet

Autor: Tomasz Kondrat Kategoria: Aplikacje
06493054-photo-adblock-campagne-672x372

Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że Google udostępniło kod źródłowy mobilnej wersji przeglądarki Chromium. Z tego ruchu ucieszyli się zwłaszcza deweloperzy, którzy niemal natychmiast zaczęli pracę nad alternatywami Chrome’a. Silnik, na którym działa najpopularniejsza przeglądarka świata jest wydajny i kompatybilny z niemal każdą dostępną w Internecie stroną. Tak właśnie powstał projekt, o którym informujemy.

Jednym z pierwszych efektów pracy deweloperów – amatorów jest przeglądarka o jakże wdzięcznej nazwie #NoChromo. Ten fork projektu Chromium wyposażony jest w filtr blokady reklam oraz ochronę przed malware. Co ważne, aplikacja do działania nie wymaga dostępu do praw roota, które są niezbędne w przypadku programów zastępujących plik hostów. Rozszerza to znacznie krąg potencjalnych użytkowników, którzy nie mogą, lub nie chcą przyznawać urządzeniu podwyższonych uprawnień.

Implementacja filtra reklam została dokonana w języku C++. Blokery reklam są dość zasobochłonne, jednak w przypadku #NoChromo użytkownicy nie powinni odczuć dużego spadku wydajności. Zużycie pamięci RAM jest zwiększone o zaledwie 3 MB. W przeciwieństwie do przeglądarki Chrome, Chromium nie posiada kodeków oraz plików obwarowanych zamkniętymi licencjami. Nie powinno to jednak stanowić większego problemu w codziennym użytkowaniu.

#NoChromo zostało zbudowane dla różnych architektur. Najnowsze kompilacje można odnaleźć pod tym adresem. Przed użyciem warto pamiętać, że dla wielu twórców witryn internetowych reklamy są głównym źródłem dochodów.

Źródło: XDA

Sprawdź najnowsze wpisy