Jak donosi The New York Times zdjęcia magazynowane w pamięci telefonu nie są aż tak bezpieczne jak by się to mogło wydawać. Okazuje się, że złośliwa aplikacja może skopiować pliki i przesłać je na własny serwer nie informując o tym użytkownika. Problem dotyczy zarówno Androida jak i iOS.

Po prześwietleniu systemu Google okazało się, że każda aplikacja, która każe potwierdzić uprawnienia do pełnego dostępu do internetu ma możliwość nielimitowanego przesyłania naszych fotek. Dziennikarze skontaktowali się z koncernem z Mountain View, który obiecał, że przyjrzy się uważnie temu zagadnieniu i rozważy politykę zabezpieczania zdjęć. Przedstawiciel firmy wyjaśnił też, że brak ochrony w dostępie do zdjęć wynika ze specyfiki urządzeń z Androidem. Znaczna część starszych urządzeń wykorzystuje do tego celu karty pamięci (tak jak aparaty cyfrowe), przez co dostęp do nich i tak jest prosty.

Możemy się cieszyć z takiej decyzji koncernu, ponieważ konkurent z Cupertino nie wydał żadnego oświadczenia w tej sprawie, a należy pamiętać, że nowe urządzenia bazują coraz częściej na wbudowanych pamięciach flash lub internetowych dyskach. Ponadto instalując aplikację, należy sprawdzić komentarze wystawiane przez użytkowników, a także dokładnie prześledzić uprawnienia, które wymaga do zaakceptowania.

źrodło: slashgear.com, komputerswiat.pl
Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.