Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) poinformowała o stworzeniu własnego smartfonu na bazie Androida, który posiada istotne zabezpieczenia podczas rozmów telefonicznych. Telefon jest tworzony za pomocą komponentów dostępnych od ręki, zaś model przyjął nazwę Fishbowl. NSA poinformowało również, że aktualnie wyprodukowano około 100 takich urządzeń, które mają służyć przede wszystkim pracownikom Białego Domu (którzy wykonują najwięcej ściśle tajnych rozmów, a dla których ważna jest pewność, że treść ich nie zostanie przechwycona przez osoby trzecie).

Wszystkie rozmowy przeprowadzone za pomocą Fishbowl-a wykorzystują technologię IPSec VPN z bezpiecznym protokołem transportowym służącym do kodowania głosu po stronie obu rozmówców. Połączenia realizowane są przez dwukrotne szyfrowanie połączeń głosowych oraz stosowanie serwera VoIP umieszczonego wewnątrz obiektu NSA. Ponadto telefony mają mieć własny rządowy sklep z aplikacjami, w którym znajdą się tylko bezpieczne pozycje.

Smartfon został skonstruowany na bazie zasad bezpieczeństwa, jakimi kieruje się Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego. Pod uwagę wzięto również to, że telefony mają być zbudowane z komercyjnych komponentów, które będą łatwe w użyciu, a przede wszystkim tanie. Jak stwierdziła Margaret Salter specyfikacja techniczna telefonu będzie dostępna w sieci, tak, aby każdy mógł sam zbudować taki telefon.

źrodło: slashgear.com, e-biznes.pl

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.