W najnowszej aktualizacji dla telefonów Pixel wylądowało sporo funkcji. Najwięcej zyskali najnowsi przedstawiciele tej serii, czyli Pixel 5 i Pixel 4a 5G. Obydwa te smarfony wyposażone w ten sam chipset Snapdragon 765G, otrzymały optymalizacje pod kątem wydajności graficznej. Niestety, wygląda na to, że niektórzy posiadacze tych modeli mają teraz problem z odtwarzaniem Netflixa w jakości HD. Co gorsza, nie do końca wiadomo, z czego on wynika.

Pixele bez Netflixa HD

Pixele bez Netflixa HD
Fot. Pixel 5 5G

Rzeczywisty techniczny powód problemu z odtwarzaniem w HD może być związany Widevine. Jest to technologia używana przez Google, Netflixa, i wiele innych firm w celu zwalczania piractwa. Tylko urządzenia o określonym poziomie Widevine są upoważnione do strumieniowania filmów z Netflixa w HD. Wszystko inne będzie strumieniować tylko w formacie SD, czyli 480p. Ma to uchronić wysokiej jakości treści przed potencjalnym zapisem za pomocą zewnętrznego oprogramowania do przechwytywania ekranu. Warto podkreślić, że Pixele, a przynajmniej te, które nie zostały zmodyfikowane, mają przyznany najwyższy poziom Widevine L1. Z jakiegoś dziwnego powodu niektórzy właściciele smartfonów, takich jak Pixel 4, Pixel 4a, i Pixel 5 są zgłaszane jako wspierające Widevine L3.

Zobacz też: NVIDIA GeForce NOW i Shield TV Pro – granie w chmurze to przyszłość, która nadeszła!

Biorąc pod uwagę ostatnią aktualizację, o nagły spadek z L3 do L1 zostały obwinione łatki z kwietnia 2021 roku. Jednak nie wszystkie telefony Pixel, które otrzymały aktualizację, mają ten problem. Co gorsza, portal XDA odkrył, że niektórzy posiadacze Pixeli zgłaszali ten problem już w listopadzie zeszłego roku. Jedyne, na co mogą liczyć właściciele tych smartfonów, to ewentualne poprawki od Google.

Źródło: XDA-developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.