Wyciek z Facebooka, który miał miejsce ostatnio, pokazał, że nasze dane nigdzie nie są bezpieczne. Teraz można sprawdzić, czy nasz numer telefonu znalazł się w bazie. Szanse na to są spore, ponieważ dane użytkowników z Polski także zostały wykradzione. Czy to oznacza, że jesteśmy teraz narażeni na różnego rodzaju nieprzyjemności. Niestety, ale może się tak stać. Jak sprawdzić, czy nasz numer telefonu znajduje się w bazie?

Wyciek z Facebooka – sprawdź swój numer telefonu

wyciek Facebook numer telefonu

Jeżeli korzystacie z sieci od jakiegoś już czasu, to z pewnością nie jest obca Wam strona Have I Been Pwned. I to właśnie na niej pojawiła się możliwość sprawdzenia, czy nasz numer telefonu znalazł się pośród tych, które wyciekły ostatnio z Facebooka. Na stronie trzeba po prostu wpisać numer telefonu w formacie +48NNNNNNNNN i gotowe. Oczywiście można także sprawdzić po adresie e-mail, a najlepiej wykorzystać obie możliwości. Strona ma wysokie zaufanie i raczej nie powinniśmy się obawiać wpisywania na niej swojego numeru.

Ostatni wyciek z Facebooka sprawił, że po sieci krążą dane ponad 533 milionów osób, a wśród nich ponad 2,6 danych pochodzących z Polski. Mogą tam znaleźć się dane osobowe, adresy e-mail czy właśnie numery telefonów. Takie wycieki pokazują, że nasze dane nigdzie nie są 100-procentowo bezpieczne. Dlatego ważne jest, by korzystać z dwuetapowego uwierzytelniania wszędzie tam, gdzie to możliwe. Co można zrobić, jeżeli nasz numer telefonu dostał się do sieci? Niestety niewiele. Mleko się rozlało. Czy mogą nas spotkać przez to jakieś nieprzyjemności? Tutaj to jedna wielka loteria. Niewykluczone, że takie dane będą wykorzystywane przez telemarketerów lub oszustów, którzy będą chcieli wyłudzić od nas pieniądze.

Zobacz też: Najważniejsze premiery gier w maju – na co warto czekać?

Trzeba mieć nadzieję, że nikt tego wycieku z Facebooka nie wykorzysta lub przynajmniej nie skorzysta z naszych danych.

Źródło: Niebezpiecznik / Have I Been Pwned?

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.