Od momentu wskrzeszenia marki Nokia przez HMD Global jedną z najczęściej wymienianych zalet tych smartfonów była przynależność do programu Android One. Ten zapewniał dostęp do czystego Androida oraz długiego wsparcia i szybkich aktualizacji systemu. Wiele jednak wskazuje na to, że ta zaleta firmy może wkrótce przejść do historii. Okazuje się bowiem, że Nokia ma na siebie nowy pomysł, a jego częścią jest stworzenie swojej własnej nakładki na Androida.

Nokia bez Android One?

Nokia z własną nakładką na Androida

Przynależność do Android One ma swoje zalety. Są nimi szybsze aktualizacje, lepsze wsparcie i brak blotware w systemie, a przynajmniej ograniczenie się do tego od Google. Jednak niesie także pewne wady. System jest o wiele bardziej surowy i mniej przyjazny w obsłudze, niż w przypadku porządnie zaprojektowanej nakładki. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób trzyma się smartfonów z logo Nokii właśnie z powodu czystego Androida. Dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby HMD Global nie porzucała wsparcia do Android One, a jedynie dawała użytkownikom wybór. 

Zobacz też: Gmail i Google Chat stają się jednością dla wszystkich

Na to jednak raczej nie ma co liczyć. Oznacza to znacznie więcej pracy wokół jednego modelu. Warto również dodać, że nakładka Samsunga przez wielu jest stawiana za wzór do naśladowania, natomiast MIUI od Xiaomi również ma swoich zwolenników. Dlatego też przejście na własną nakładkę nie musi być złą decyzją. Możliwe również, że Nokia pozostawi linię smartfonów dedykowaną Androidowi One, dzięki czemu zadowoli także purystów.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.