16 miast z 12 krajów rywalizuje o tytuł, jakim jest Europejska Zielona Stolica. Co ciekawe, udział biorą 4 miasta z Polski – Gdańsk, Kraków, Rzeszów oraz Warszawa. Jeszcze tej wiosny poznamy finalistów.

Europejska Zielona Stolica 2023 – przebieg rywalizacji o tytuł

fot. Komisja Europejska

Do konkursu European Green Capital 2023 – EGCA 2023 zgłosiło się 16 miast. Są to Belgrad (Serbia), Cagliari (Włochy), Dublin (Irlandia), Gaziantep (Turcja), Gdańsk (Polska), Helsingborg (Szwecja), İzmir (Turcja), Koszyce (Słowacja), Kraków (Polska), Logroño (Hiszpania), Rzeszów (Polska), Skopje (Republika Macedonii Północnej), Sofia (Bułgaria), Tallinn (Estonia), Warszawa (Polska) i Zagrzeb (Chorwacja).

12 niezależnych ekspertów oceni wnioski poszczególnych miast i wskaże te, które zostaną finalistami. Wyróżnione metropolie będą mogły zaprezentować się przed jury pod przewodnictwem Komisji Europejskiej. Każde miasto przedstawi roczny plan działania jako Europejska Zielona Stolica. Chodzi o projekty, działania i strategie, które zamierza wdrożyć.

Czytaj także: Nokia z własną nakładką? HMD szuka specjalistów!

Europejską Zieloną Stolicą 2021 zostało Lahti i właśnie w tym mieście odbędzie się ceremonia, podczas której poznamy zwycięzcę kolejnej edycji. Miasto, które wygra, otrzyma 600 000 euro na realizację przedstawionych pomysłów poprawiających równowagę środowiskową. Na tej samej ceremonii poznamy laureatów konkursu o Europejski Zielony Liść. Jego zasady są podobne, z tym że rywalizują w nim mniejsze miasta (od 20 do 100 tysięcy mieszkańców), a każda z nagród wynosi 200 000 euro. W 2020 roku laureatami zostały miasta Lappeenranta (Finlandia), Limerick (Irlandia) i Mechelen (Belgia).

źródło: EuroPAP News

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.