ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Pixel 5 - data premiery

Wiemy, kto może pomóc Google w stworzeniu ich procesora

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

W zeszłym tygodniu świat obiegła informacja, że Google planuje stworzyć swój własny układ obliczeniowy dla Pixeli. Tym samym Amerykanie porzucają Qualcomma na rzecz własnych rozwiązań, co może brzmieć znajomo. W końcu podobny obraz obserwowaliśmy w ramach przejścia z Nexusów właśnie na Pixele. Niemniej skupmy się na samym układzie, który ma napędzać kolejne urządzenia mobilne od Google. Okazuje się, że wiemy o nim całkiem sporo, ale gigant z Mountain View sam z siebie nie jest jeszcze w stanie własnymi zasobami zaprojektować i produkować tego typu jednostki. Potrzebna jest pomoc, która ma przyjść z Korei Południowej.

Google nie jest w stanie samemu tworzyć procesory – na pomoc przychodzi Samsung

Pixel 6 bez Snapdragona

Jak donosi 9to5Google, to Samsung będzie odpowiedzialny za produkcję układu GS101 od Google (nazwa kodowa Whitechapel – Biała Kaplica). Koreańczycy wykorzystają autorską technologię produkcji w procesie 5 nm LPE. Potwierdzać to mają powiązania w dokumentacji Amerykanów, która odnosi się bezpośrednio do Exynosów.

Co dokładnie ma oferować układ GS101? Tym razem przechodzimy do osobnego raportu, który został opublikowany przez XDA Developers. Omawia on podział procesora na trzy klastry, obecność TPU dla sztucznej inteligencji i autorski układ bezpieczeństwa Dauntless (à la Titan M z poprzednich Pixeli). Grupy rdzeni procesorów mają rozkładać się na 2x Cortex A78, 2x Cortex A76 i 4x Cortex A55. Za grafikę ma odpowiadać 20-rdzeniowa jednostka Mali. Google ma dorzucić od siebie własne rozwiązania w zakresie ISP (przetwarzanie obrazu z aparatów) i NPU (sztuczna inteligencja).

Zobacz też: Spotify z nowym dziennym rekordem odtworzeń na Spotify w Polsce.

Aktualnie w Sieci pojawiają się dwa urządzenia, które mogą być napędzane procesorem Google – Raven i Oriole. Prawdopodobnie odnoszą się one do Pixela 6 i 6 XL. Sam projekt serii Pixel 6 przybrał nazwą Slider. Naturalnie na premierę jeszcze trochę poczekamy – prawdopodobnie do przełomu trzeciego i czwartego kwartału. Jednak to Google – zapewne dużo wcześniej oba urządzenia pojawią się w Sieci.

Źródło: SamMobile, XDA Developers, 9to5Google

Sprawdź najnowsze wpisy