31 marca obchodzimy Światowy Dzień Backupu. To dobra okazja, by zastanowić się, czy nasze pliki są bezpieczne. W wielu niespodziewanych sytuacjach kopie zapasowe potrafią uchronić nas przed nieprzyjemnościami.

Światowy Dzień Backupu 2021

Dzień Backupu jest obchodzony od 2011 roku. Data 31 marca została wybrana nieprzypadkowo – następnego dnia jest Prima Aprilis. Jakiś czas temu na stronie internetowej święta można było zobaczyć napis Nie daj się złapać w Prima Aprilis. Bądź gotowy. Zabezpiecz swoje pliki 31 marca.

Zazwyczaj nie zakładamy, że z naszym komputerem lub smartfonem stanie się coś złego. Nie możemy jednak przewidzieć wszystkich sytuacji, które narażą nas na utratę ważnych danych. Często ktoś gubi telefon, a czyjś komputer ulega awarii. W wielu przypadkach poważniejszym problemem od utraty samego sprzętu jest brak dostępu do plików, które się na nim znajdowały.

Warto więc tworzyć kopie zapasowe swoich danych. W razie braku możliwości korzystania z komputera czy smartfona, z łatwością wgramy wtedy pliki na nasze nowe urządzenie. Możemy wybrać między kopią na nośniku fizycznym (np. pamięć USB) lub przechowywaniem danych w chmurze. Nośnik fizyczny jest bardzo łatwy w użyciu. Ma też jednak pewną wadę. Może ulec awarii lub zostać przez nas zgubiony. Warto więc trzymać go w domu, lecz w innym miejscu, niż komputer. W przypadku kopii w chmurze niemal wszystkim zajmuje się jej dostawca. Powinniśmy jednak sprawdzić reputację danej usługi chmurowej, a także jej możliwości (np. dwustopniowa weryfikacja).

Automatyzacja procesu tworzenia kopii, łatwość dostępu niezależnie od miejsca i bezpieczeństwo – to atuty, które przekonują przedsiębiorców i są doceniane przez pracowników – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zaznacza również, że z takich usług warto korzystać także na prywatnych urządzeniach.

Czytaj także: Zawieranie umów na biometrycznych tabletach – nowość w banku Santander

Samo stworzenie kopii zapasowych nie załatwia jednak sprawy. Musimy pamiętać, że takie kopie powinny być uzupełniane o kolejne dane, które pojawiły się na naszych urządzeniach. Warto też co jakiś czas sprawdzić, czy kopie naszych plików rzeczywiście działają i czy można łatwo je przywrócić.

źródło: bimKal, KPRM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.