Astronomowie z MIT odkryli wcześniej niezidentyfikowane gromady galaktyk, które zostały przeoczone przez wcześniejsze badania. Wyniki ich obserwacji, które zostały niedawno opublikowane w The Astrophysical Journal, sugerują, że aż jeden procent gromad galaktyk może być błędnie zidentyfikowany jako pojedyncza jasna galaktyka. Oznacza to, że potencjalna liczba gwiazd, które można obserwować z Ziemi wyspecjalizowanym sprzętem, jest o wiele większa, niż zakładano.

Ukryta gromada galaktyk

Ukryta gromada galaktyk

Gromady galaktyk zawierające setki, a nawet tysiące pojedynczych galaktyk są utrzymywane razem przez grawitację. Jak podkreśla MIT, poruszają się one przez morze gorącego gazu zwanego ośrodkiem wewnątrzgromadowym i emitują promieniowanie rentgenowskie, które możemy zobaczyć za pomocą teleskopów kosmicznych. Promieniowanie to tworzy rozmyte halo wokół gromad galaktyk, co sprawia, że są one łatwiejsze do zidentyfikowania niż obiekty z pojedynczym źródłem promieniowania rentgenowskiego, takie jak gwiazdy czy kwazary. Jak odkrył w 2012 roku profesor MIT, Michael McDonald, nie wszystkie gromady stosują się do tej ogólnej zasady. Odkryta przez niego gromada, nazwana gromadą Phoenix, zawiera czarną dziurę, która emituje promieniowanie rentgenowskie na tyle jasne, że zagłusza promieniowanie ośrodka wewnątrzgromadowego. Z tego powodu wyglądała ona jak pojedyncze źródło promieniowania rentgenowskiego. Dlatego też ta gromada przez dziesięciolecia była błędnie klasyfikowana.

Zobacz też: Nokia i Orange będą wspólnie optymalizować sieć 5G

Mając tę nową możliwość, powołano do życia badanie Clusters Hiding in Plain Sight (CHiPS). W ciągu sześciu lat pracy, badanie to zidentyfikowało trzy nowe gromady galaktyk, z których jedna jest podobna do gromady Feniks. Jest to godne uwagi, biorąc pod uwagę, że astronomowie znają tylko kilka gromad podobnych do gromady Phoenix. McDonald ma nadzieję, że wyniki badania CHiPS pomogą innym, np. pracującym z instrumentem rentgenowskim eROSITA, lepiej zrozumieć jak szukać gromad w przyszłości.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.