ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Zmutowane króliki

Zmutowane króliki co prawda nie atakują, ale i tak jest dziwnie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Genetycy ustalili, dlaczego cała linia królików we Francji od prawie 100 lat chodzi na przednich łapach. Według nowego badania dziwaczna metoda lokomocji tych zwierząt jest wynikiem zahamowań genetycznych. Ta recesywna cecha genetyczna została po raz pierwszy odkryta u udomowionego królika na przedmieściach Paryża w 1935 roku. 

Zmutowane króliki chodzące na przednich łapach

Zmutowane króliki

Cecha ta jest efektem mutacji genetycznej, prawdopodobnie ukrytej w kodzie genetycznym linii królików przez pokolenia. Odmiana królika znana jest jako Alfort jumper oprócz tego, że chodzi na przednich łapach, jest bardziej narażona na rozwój zaćmy i ślepotę. Rodowód królików był przechowywany od czasu odkrycia przez naukowców w celu badania wad wzroku i patologicznej lokomocji. Naukowcy zauważają, że króliki z mutacją nie byłyby w stanie przetrwać na wolności ze względu na ograniczenia przez nią narzucone. 

Zobacz też: Gwarantowana 15-dniowa dostawa od AliExpress – nowa usługa wystartowała

 Kiedy króliki poruszają się powoli, chodzą na wszystkich czterech nogach, jak to króliki. Jednakże, gdy muszą poruszać się szybko, używają metody lokomocji, która wygląda jak stanie na rękach, co nie brzmi zbyt optymalnie, a w praktyce wypada równie źle. Niedawno genetycy zidentyfikowali źródło wszystkich problemów w DNA rasy królików. Naukowcy odkryli, że skoczek Alfort miał mutację na pierwszym chromosomie zwanym RORB, który wyraża białko o tej samej nazwie. Co szczególnie ciekawe przyczyną takiego poruszania się nie jest mutacja sama w sobie. Jest to raczej obejście innych problemów, które byłyby szkodliwe dla królika podczas standardowej próby szybkiego biegu. W ten oto sposób okazuje się, że zmutowane króliki nie chodzą na dwóch łapach bezpośrednio z powodu mutacji. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy