high-res-hd

 

Nie jest tajemnicą, że Android M zapowiada się bardzo interesująco. Jedną z nowości, która została wprowadzona przez Google w nowej odsłonie systemu mobilnego jest natywna obsługa standardu 4K. Wiadomość ta powinna ucieszyć posiadaczy nowoczesnych smartfonów, ale również tych, którzy wykorzystują telefon do przesyłania multimediów na ekrany telewizorów.

 

Natywne wsparcie dla 4K jest możliwe dzięki nowemu API, które pozwoli na użycie mocy obliczeniowej urządzenia do przetwarzania obrazu. Obecnie stosowane implementacje były tworzone przez producentów sprzętu. Przykładem jest chociażby firma Nvidia, która dodała wparcie dla 4K na Shield TV. Deweloperzy musieli jednak wkładać bardzo dużo pracy, aby uzyskać zadowalający efekt.

 

Czy natywne wsparcie dla 4K odbije się na wydajności? Nie powinno, gdyż Google przygotowało rozwiązanie dla użytkowników smartfonów z rozdzielczością ekranu mniejszą niż 4K. Jeżeli plik multimedialny będzie odtwarzany na urządzeniu Full HD, obraz zostanie on automatycznie przeskalowany. Pliki wideo będą zatem automatycznie dopasowywane do rozdzielczości, które posiada urządzenie. O ile sprzęt pozwoli, będzie możliwe przesyłanie obrazu w 4K na zewnętrzne monitory, które są w stanie wyświetlić je w takiej rozdzielczości.

 

Większość obecnie produkowanych urządzeń z wyższej półki powinno radzić sobie z wyświetlaniem plików wideo w 4K. Układy graficzne Adreno posiadają natywne wsparcie dla tej technologii od wydania Snapdragona 800. Już za kilka miesięcy powinniśmy przekonać się jak wszystko wygląda w praktyce.

 

Źródło: Android Police

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Tomasz Kondrat

Zakochany w Androidzie od pierwszego wejrzenia. Uwielbia wszystkie urządzenia na prąd, dobrą kuchnię, sen oraz post-rocka.