Zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju procesory już pod koniec ubiegłego roku mocno wzrosło. O ile pierwsza połowa roku to były wyłącznie spadki, to druga przełożyła się na taką sprzedaż, że wzrost rok do roku był niesamowity. Warto tu podkreślić, że obecny rok pod tym względem wygląda jeszcze bardziej interesująco. Dlatego też przyszłoroczne zestawienie będzie jeszcze bardziej imponujące. Nie uprzedzajmy jednak faktów.

Wyniki producentów procesorów za 2020 rok

Wyniki producentów procesorów za 2020 rok

Zanim jednak przejdziemy do omawiania zestawienia, przyjrzyjmy się trzem wielkim nieobecnym. Intel, Samsung i Apple — są to jedni z największych producentów procesorów, których jednak nie znajdziemy na tej liście. Warto wyjaśnić więc, że ta obejmuje jedynie firmy, które zajmują się projektowaniem własnych układów i zlecają ich produkcję. Dlatego też Niebiescy i Koreańczycy, którzy mają także własną produkcję, nie są brani pod uwagę w kontekście dzieł we własnych fabrykach, a jedynie w tych zewnętrznych. Ich zlecenia są jednak zbyt niskie, aby zostały wzięte pod uwagę. Jeśli zaś chodzi o Apple, to wyklucza go fakt, że producent ten nie zarabia bezpośrednio na swoich procesorach, a na gotowych produktach, których są one częścią. Przejdźmy teraz do wyników.

Zobacz też: Bezpłatne 3 GB internetu w Orange – jak aktywować bonus?

Liderem rynku jest bez wątpienia Qualcomm. Duża w tym zasługa Apple, które wykorzystuje modemy 5G tego producenta w swoich iPhone. Nie można jednak pominąć tutaj głównej produkcji firmy, czyli procesorów do smartfonów. O dziwo to jednak nie on może się pochwalić największym wzrostem ilościowym. Na tym polu dominuje Nvidia. To tylko pokazuje, jak rozpaczliwie rynek potrzebuje kart graficznych. Warte odnotowania jest także to, że aż 6 na 10 producentów z listy odnotowało dwucyfrowy wzrost i to powyżej 30 procent. Tylko dwie firmy zaliczyły spadki, a całkowity wzrost rynku wyniósł aż 26,4 procent. I pamiętajmy: wciąż mówimy tu o 2020 roku. Natomiast to, co się dzieje obecnie, wywraca sytuację jeszcze mocniej.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.