ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
DAEDALUS

Ta niepozorna kulka ma sprawdzić to, co się kryje pod powierzchnią Księżyca

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jedna z najbardziej absurdalnych teorii spiskowych mówiących o zakończeniu drugiej wojny światowej twierdzi, że władze III Rzeszy ukrywają się na Ciemnej Stronie Księżyca. Tam niemieccy naukowcy mają przygotowywać się do ostatecznej inwazji na Ziemię dzięki rozwojowi technologii i genetyki. Na ten temat powstał nawet świetny film, czyli Iron Sky, który dość nieźle przewidział przyszłość jeśli chodzi o wizerunkowy aspekt misji Artemis. Miejmy jednak nadzieję, że na tym przewidywanie przyszłości się zakończy. Jednak dlaczego o tym wspominam? Otóż może i nie ma niemieckich naukowców wewnątrz księżycowych jaskiń, jednak to właśnie oni tworzą technologię, która pozwoli to sprawdzić.

DAEDALUS zbada wnętrze Księżyca

DAEDALUS to kulisty robot, który został zaprojektowany do badania księżycowych jaskiń. Urządzenie to wykorzystując technologie takie jak LiDAR, stereowizyjną kamerę i podsystemy lokomocji z dodatkowymi pomocniczymi czujnikami będzie kiedyś tworzył i mapował 360-stopniowe modele 3D wnętrza księżycowych rur lawowych. Celem tego projektu będzie określenie zasobów i warunków dostępnych w tych podpowierzchniowych korytarzach. Jeśli poziom promieniowania i temperatury jest wystarczająco stabilny, naukowcy twierdzą, że egzoplanetarne budownictwo bazowe, a może nawet ludzkie osady, mogą być w zasięgu ręki. 

Zobacz też: Windows release health już dostępny. Co to takiego?

Kilka dni temu Mateusz pisał o tym, dlaczego warto mieć plan awaryjny w przypadku katastrofy na Ziemi. I o ile Mars wydaje się najlepszym celem, tak to właśnie Księżyc jest najłatwiej osiągalnym ciałem niebieskim. Dlaczego jednak nie możemy się wybudować na jego powierzchni, tylko szukamy jaskiń? Problemów jest tu całkiem sporo. Zacznijmy od promieniowania kosmicznego, które jest dla nas zabójcze. Księżyc nie posiada ani magnetosfery, ani warstwy ozonowej. Nie jest więc w stanie nas uchronić. Potencjalne meteoryty, nawet te niewielkie, nie są w stanie spłonąć w księżycowej atmosferze, ponieważ ten jej po prostu nie posiada. Jaskinie mogą nas natomiast uchronić zarówno przed jednym, jak i drugim zagrożeniem. 

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy