ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Sony Xperia M4 Aqua pokazuje, że 8 GB wbudowanej pamięci to zdecydowanie za mało

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy
xperia-m4-aqua-design-that-protects-17ba2159e56779a1f407f57a7658f428-940

Dzisiejsze smartfony są pod każdym względem lepsze od „wczorajszych”. Tym samym, wykorzystują ten fakt producenci stosując coraz bardziej zaawansowane oprogramowania, ale te z kolei niosą za sobą także niekorzystne doświadczenia. Dobitnie pokazuje to przykład najnowszego smartfonu ze średniej półki od Sony.

Xperia M4 Aqua jest urządzeniem, które Japończycy na polskiej konferencji ogłosili już teraz hitem tegorocznego lata. W stosunkowo niewielkiej cenie oferuje sporo, a oczywista dla Sony wodoodorność dodatkowo pozytywnie wpływa na ten telefon. Jednak podstawowa wersja ma 8 GB wbudowanej pamięci. Mogłoby się wydawać, że to nie jest znowu tak mało, ale ile tak naprawdę jej dostajemy? W przypadku M4 Aqua korzystającego z Androida 5.0 Lollipop jest to… 1,26 GB toteż informacje o kończącej się przestrzeni dyskowej są niemalże pewne.

sony xperia m4 aqua 8 gb pamiec 1,26

Jest to oczywiście spowodowane dodatkami od Sony, z których zapewne żaden z użytkowników nie będzie korzystał – większość z nich to zewnętrzne aplikacje, których nie da się usunąć. Oczywiście są dwie drogi ratunku. Pierwsza to karta pamięci, która w przypadku M4 Aqua może mieć pojemność do 32 GB. Mimo wszystko wbudowana pamięć jest dla niektórych aplikacji najważniejsza. Druga metoda to root lub Custom ROM i pozbycie się niechcianych programów.

Jednak najlepszym wyjściem jest oczywiście zainwestowanie w odmianę 16 GB, która sprawi, że powyższy problem nie będzie już widoczny. Jako ciekawostkę na koniec dodam, że pierwsze smartfony z Androidem miały 160 MB wbudowanej pamięci. Z kolei jaką przestrzeń Wy uważacie za minimalną wewnątrz urządzeń mobilnych?

źródło: XDA

Sprawdź najnowsze wpisy