Android Ready SE Alliance to nowy pomysł Google, który może w przyszłości znacznie ułatwić życie posiadaczom urządzeń z Androidem. Noszenie kluczyków do samochodu, mieszkania czy dokumentów może być zbędne. Wszystko będziemy mieli w smartfonie. Odpowiednio zabezpieczone przed dostępem niepowołanych osób i bezpieczne. Przynajmniej tak swój pomysł przedstawia Google, ale wiadomo, że w takich kwestiach trzeba być odrobinę podejrzliwym.

Android Ready SE Alliance – klucze do auta w telefonie

Android Ready SE Alliance
Android Ready SE Alliance

Zmierzamy do tego, by coraz częściej korzystać z cyfrowych rozwiązań, a nie tych klasycznych, czyli fizycznych. Niektóre samochody otworzymy już z wykorzystaniem cyfrowego klucza, ale jest to jeszcze mocno ograniczone. Niewielu producentów się na taki krok decyduje i oczywiście mówimy tutaj o pojazdach z wyższej półki cenowej. Do tego dochodzi jeszcze samo ograniczenie sprzętowe, bo nie każdy smartfon jest w stanie zapewnić odpowiednie zabezpieczenia. Takie rozwiązanie ma już Apple. Wygląda na to, że niedługo pojawi się ono także w sprzętach z Androidem na pokładzie.

Google poinformowało o nowej inicjatywie Android Ready SE Alliance. Ma być to rozwiązanie, które skupiało się będzie na rozwijaniu modułu Secure Element (SE), który ma szyfrować i deszyfrować dane lokalnie na telefonie. Wiele tutaj będzie zależało od samych firm zewnętrznych, które będą zainteresowane współpracą z Google. Gigant z Mountain View w swoich smartfonach korzysta z chipa Titan M, a do tego dochodzi jeszcze StrongBox, który ma być udostępniany w otwartej wersji innym podmiotom. To ma sprawić, że w przyszłości pojawi się więcej możliwości cyfrowych kluczy w urządzeniach z Androidem.

Zobacz też: Play At Home – pobierz dziewięć darmowych gier na PS4.

Google chciałoby, żeby w telefonie przechowywać klucze do samochodów i domów, ale także wirtualne wersje prawa jazdy, dowodu osobistego czy paszportu. Oczywiście w grę wchodzą także wirtualne portfele, a wszystko miałoby być odpowiednio zabezpieczone. Co ciekawe, takie wirtualne klucze byłby dostępne nie tylko na smartfonach, ale również na urządzeniach ubieralnych i… telewizorach. Jednak na pierwszy ogień mają pójść wirtualne kluczyki do samochodów i prawa jazdy w telfonach. Co sądzicie o takim pomyśle?

Źródło: XDA-Developers / Google Blog

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.