Nie lubię zbytnio mieszać się w wojny ideologiczne, jednak ta sprawa wymaga wyjaśnienia już na samym początku. Otóż jedną z osi konfliktu pomiędzy osobami o lewicowych i prawicowych poglądach są osoby nieheteronormatywne, a raczej ich traktowanie i postrzeganie. Prawica, szczególnie obserwując zachód, uważa, że są one wynoszone na piedestał. Sęk w tym, że jej przedstawiciele nie zdają sobie sprawy, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w wielu krajach były one narażone nie tylko na ostracyzm społeczny, ale prześladowania ze strony państwa. Z kolei lewica ignoruje fakt, że w Polsce akty homoseksualne nie były wtedy przestępstwem. Dlatego też wiele z jej postulatów wzorowanych na tych z, chociażby Wielkiej Brytanii, niekoniecznie ma przełożenie na naszym gruncie. Z tego też powodu odnoszą one efekt odwrotny od zamierzonego. Dlatego też, zanim komuś przyjdzie do głowy naskoczyć na którąś ze stron, to warto mieć to na uwadze.

Alan Turing na banknotach

Alan Turing sprawił, że komputery są tym, co znamy obecnie i ocalił miliony ludzkich żyć. Mimo to został potraktowany jak śmieć przez swoją ojczyznę tylko dlatego, że był gejem. Jest to chyba najbardziej jaskrawy dowód na to, że Wielka Brytania jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie tyle miała problem z tolerancją, ile wręcz ziała nienawiścią do osób nieheteronormatywnych. Sam akt homoseksualny był według tamtejszego prawa przestępstwem. I właśnie jako przestępca został potraktowany geniusz matematyczny, którego zespół złamał ulepszoną wersję enigmy, co pozwoliło na znacznie szybsze zakończenie wojny i ocalenie przed nią milionów ludzi.

Zobacz też: Według najnowszego przecieku Apple chce… walczyć z przeciekami

Skupmy się tu na kluczowym elemencie tego tematu: Wielka Brytania zaprezentowała banknot bankowy z Alanem Turingiem. Jest to hołd dla pionierskiego informatyka, zarówno pod względem tego, co przedstawia, jak i technologii, która za nim stoi. Na początek, wytrzymały polimerowy banknot o nominale 50 funtów uzupełnia najbezpieczniejszy zestaw banknotów Banku Anglii. Ponadto został on wyposażony w zabezpieczenia antyfałszerskie odpowiednie dla legendarnego łamacza kodów z czasów II wojny światowej, w tym metaliczny hologram, a także ma grafiki z motywami Bletchley Park i mikroprocesora. Banknot trafi do obiegu w dniu urodzin Turniga, czyli 23 czerwca. Szkoda, że nie urodził się on w normalniejszych czasach — dziś mógłby bez przeszkód rozwijać naukę, nie ukrywając tego, kim jest. Z drugiej strony gdyby nie on, to świat, jaki znamy, mógłby w ogóle nie istnieć. 

Źródło: Engadget