ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Podkręcanie DDR5

512 GB RAM w jednej kości – Samsung pokazuje, kto tu jest liderem rynku

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Rozmiar pamięci operacyjnej jest zależny od dwóch czynników: pojemności chipów zastosowanych w danej kości, oraz ich liczbie. Oczywiście to duże uproszczenie. W końcu płyta główna może mieć kilka slotów na kości RAM, oraz obsługuje jedynie ograniczony rozmiar pamięci zależny głównie od zastosowanego chipsetu. Teoretycznie więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć olbrzymią kość RAM o powierzchni małego mieszkania z wykorzystaniem milionów chipów pamięci, co przełożyłoby się na petabajty RAM-u. Sęk w tym, że by to najzwyczajniej w świecie nie działało. Coś jak rower ze skrzydłami — da się zrobić, tylko nie będzie latał. 

Samsung 512 GB RAM

Samsung 512 GB RAM

Dlaczego jednak zdecydowałem się na ten powyższy wywód? Otóż pomysł Samsunga na 512 GB RAM wydaje się banalnie prosty: większe kości z dużą ilością chipów pamięci. Brzmi to wręcz banalnie. Sęk w tym, że banalne nie jest, ponieważ ten RAM musi jeszcze działać. Jak podaje producent, tajemnicą sukcesu tego projektu jest zastosowanie w nim technologii High-K Metal Gate, czyli w skrócie HKMG. W miarę jak komponenty DRAM stają się coraz mniejsze, zmniejsza się również warstwa izolacyjna. Sęk w tym, że pogarszają się wtedy jej parametry. Prawda jest taka, że wszystko może przewodzić energię elektryczną zależnie od jej wartości. Zbyt cienki i słaby izolator może zostać przez nią po prostu przebity. Rozwiązaniem, jakie znalazł Samsung, było zastąpienie zwykłego izolatora opartego na krzemie materiałami o znacznie lepszych parametrach.

Zobacz też: Hej, chcesz coś z Avonu? Czyli Intel zamierza produkować układy ARM dla innych firm

Przejście na HKMG przyniosło również inne korzyści dla pamięci DDR5 o pojemności 512 GB. Samsung był w stanie zmniejszyć zużycie energii o 13%, jednocześnie zwiększając wydajność do 7,200 MB/s, co jest wartością dwukrotnie wyższą niż w przypadku DDR4. Są to te same cechy, które są poszukiwane w pamięci DRAM przeznaczonej dla energooszczędnych centrów danych. Warto tu dodać, że Samsung korzysta z tej technologii już od kilku lat w produkcji GDDR6 dla kart graficznych. Pierwszy raz jednak technologia ta została przez Koreańczyków wykorzystana poza konstrukcją vRAM. Możliwe, że już za kilkanaście lat 512 GB RAM będzie standardem w komputerach domowych. Tak, jak kilkanaście lat temu standardową pojemnością było 512 MB. 

Źródło: Samsung

Sprawdź najnowsze wpisy