ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ile firm działa w chmurze

Ile polskich firm już działa w chmurze, a ile planuje to zrobić?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Badanie EY pokazuje, ile polskich firm działa w chmurze. Dane przeanalizowane przez tę firmę zajmującą się doradztwem zdradzają również, jaka część polskich przedsiębiorstw planuje wdrożyć rozwiązania chmurowe w przyszłości. Okazuje się, że zdecydowana większość firm w Polsce albo już jest w chmurze, albo planuje w niej być.

Ile polskich firm działa w chmurze?

Do tej pory rozwiązania chmurowe w ramach transformacji cyfrowej wdrożyło 64% polskich przedsiębiorstw.  W ciągu najbliższych 12-18 miesięcy 26% ankietowanych planuje dołączyć do tego grona.

Czym kierują się przedsiębiorcy, którzy zaczynają korzystać z usług chmurowych? Ankietowani wskazali na następujące korzyści:

  • Poprawa komunikacji i współpracy
  • Obniżenie kosztów
  • Zwiększenie elastyczności i wygody prowadzenia firmy
  • Zwiększenie bezpieczeństwa danych

Okres pandemii wiele firm zmotywował do wdrożenia rozwiązań chmurowych przede wszystkim dlatego, że dzięki temu możliwy był dostęp do zasobów firmy, a przez to niezakłócone prowadzenie działalności operacyjnej – wyjaśnia Radosław Frańczak, Partner EY, CESA Consulting SAP Leader.

Niektórzy na drodze do wdrożenia rozwiązań chmurowych widzą jednak pewne bariery. Ankietowani wskazali na takie problemy, jak brak zaufania, wysokie koszty, brak propozycji dostosowanych do konkretnych potrzeb, opór ze strony zarządu czy pracowników. Co ciekawe, prawie co piąty badany uważa, że w jego firmie rozwiązania chmurowe są niepotrzebne.

Czytaj także: Nowe taryfy abonamentowe z 5G, podwojone gigabajty i tańsze smartfony w T-Mobile

73% ankietowanych dostrzega bariery we wprowadzaniu rozwiązań chmurowych. Co trzecia firma chce w ciągu najbliższych 18 miesięcy pozostawić większość zasobów w tradycyjnej formie i jedynie część przechowywać w chmurze. Bez chmury planuje funkcjonować 24% firm, natomiast 23% ankietowanych chce mieć połowę zasobów w chmurze, a połowę w tradycyjnej formie. Całość zasobów w chmurze chce mieć tylko 4% ankietowanych.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy