Google problemy z WebView

Problemy ze stabilnością wielu aplikacji na Androida, w tym tych od Google – znamy winowajcę

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Coraz więcej użytkowników smartfonów z całego świata skarży się na problemy z niektórymi aplikacjami na swoich smartfonach. Problemy dotykają głównie aplikacji do Google, ale nie tylko, przez co niektórzy podejrzewali początkowo jakiegoś wirusa. Na szczęście ten trop okazał się błędny. Winę za obecny stan rzeczy ponosi Google WebView, którego aktualizacja spowodowała, że niektóre aplikacje stały się niestabilne, lub w ogóle nie działają, wyrzucając komunikaty o zatrzymaniu pracy.

Aplikacje Google nie działają

Aplikacje Google nie działają

WebView, bardziej formalnie Android System WebView, jest komponentem systemowym, który pozwala każdej aplikacji wyświetlać strony internetowe bez konieczności rozwijania i dostarczania własnego silnika przeglądarki. Jest on preinstalowany na wszystkich urządzeniach z Androidem i GMS i jest niezależnie aktualizowany przez Sklep Play. Niestety, oznacza to również, że gdy się zepsuje, może potencjalnie wpłynąć na większość aplikacji na Androida. I właśnie to się stało. Początkowo rozwiązaniem problemu było odinstalowanie aktualizacji programu, co jednak cofało go do pierwotnej zainstalowanej wersji na urządzeniu. Na szczęście to tymczasowe rozwiązanie przestało już być konieczne, ponieważ Google wypuściło już poprawioną wersję tego narzędzia. 

Zobacz też: Tworzenie gier na Xbox Series X trudniejsze niż na PlayStation 5

Google wydało w tej sprawie następujący komunikat:

Problem z Gmailem został rozwiązany. Przepraszamy za niedogodności i dziękujemy za cierpliwość oraz nieustające wsparcie. Zapewniamy, że niezawodność systemu jest dla Google najwyższym priorytetem i stale wprowadzamy ulepszenia, aby usprawnić nasze systemy. Aktualizacja aplikacji Android System WebView i Google Chrome za pośrednictwem sklepu Google Play powinna rozwiązać ten problem u wszystkich użytkowników.

Źródło: Google, Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy