Kupno komputera stacjonarnego w obecnych czasach jest nie lada wyzwaniem. Wszystkiemu winne są braki w dostępności kart graficznych, a ich ceny niejednokrotnie przewyższają koszt złożenia PC-ta. Jeśli liczyliście, że w najbliższych miesiącach wszystko wróci do normy, to mamy dla Was złą wiadomość. Jak podają analitycy z Trendforce, najbliższe tygodnie oznaczać będą kolejny wzrost cen podzespołów komputerowych.

Planujecie składać zestaw komputerowy? Podwyżki cen kart graficznych Was zniechęcą

podwyżki cen kart graficznych

Wszystkiemu winne mają być rosnące ceny pamięci. Już teraz można zauważyć, że pamięć DDR3 sprzedawana jest po cenie wyższej o około 10%, a podwyżki cen DDR4 wzrosły do 5%. Trend ten ma utrzymać się w następnych miesiącach i należy spodziewać się następnych podwyżek. Analitycy z Trendforce przewidują, że ceny za wyżej wspomniane pamięci wzrosną o odpowiednio 15-20% oraz 13-18%. Podwyżek nie unikną również pamięci wykorzystywane do kart graficznych, korzystające z pamięci GDDR5 oraz GDDR6. Według wstępnych prognoz ich ceny mają wzrosnąć o około 10-15%. Sami przyznacie, że przy obecnej sytuacji taka różnica ceny spowoduje, że kupno nowej karty graficznej będzie kompletnie nieopłacalne. Zapotrzebowanie na GPU wykorzystujące pamięci GDDR6 będzie stale rosło, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków są one wykorzystywane do kopania kryptowalut. Jednocześnie ich zapasy magazynowe wyprzedają się dosłownie chwile po pojawieniu się w ofercie sklepowej.

podwyżki cen kart graficznych

Zobacz także: Dział mobilny LG jednak do zamknięcia? Wiele na to wskazuje

Podwyżki cen pamięci dotkną również smartfony oraz inną elektronikę użytkową, taką jak na przykład telewizory. Spadki w produkcji pamięci do smartfonów spowodują, że zapowiadana sprzedaż na poziomie 300 milionów sztuk może być bardzo trudna do osiągnięcia. Niestety, ale rok 2021 będzie stał pod znakiem podwyżek cen. Do tego należy zdecydowanie dołączyć niedobory sprzętu, a także brak sprzętu potrzebnego do ich produkcji. Podwyżki cen kart graficznych i pamięci RAM nie będą jedynymi, jakie nas czekają w najbliższych miesiącach. Już można zauważyć tendencję wzrostową w cenie między innymi dysków SSD. Miejmy jednak nadzieję, że prognozy analityków nie spełnią się i już niedługo ceny podzespołów będą wracać do normalności.

Źródło: Trendforce

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Marcin Nic

Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.