ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
łodzie zasilane energią słoneczną

Polscy studenci budują łodzie wyścigowe zasilane energią słoneczną – pomaga im Zyxel

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Energią słoneczną mogą być zasilane różne urządzenia, a nawet pojazdy – Polacy udowadniają, że nawet łodzie wyścigowe mogą wykorzystywać energię pochodzącą ze słońca. Wspiera ich w tym firma Zyxel, przekazując sprzęt przydatny w zdalnej pracy nad projektem.

Łodzie wyścigowe zasilane energią słoneczną, czyli ciekawy projekt polskich studentów

Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa zaangażowani w koło naukowe AGH Solar Boat stworzyli Baśkę. To nazwa łodzi wyścigowej, która porusza się dzięki energii słonecznej. Co ważne, energia ze słońca nie pełni jedynie roli wspomagającej – jest jedynym czynnikiem, dzięki któremu łódź może się poruszać.

Historia ambitnych polskich studentów rozpoczęła się w 2015 roku. Celem, który ich połączył, był udział w międzynarodowych zawodach łodzi solarnych Monaco Solar&Energy Boat Challenge. Jak sami przyznają, początki nie były łatwe. Kierowali się jednak szczytnymi ideami. Budowa łodzi solarnej jest dla nas wyzwaniem inżynierskim, ale również manifestem o zrównoważonym rozwoju transportu morskiego – tłumaczą.

Młodym Polakom w 2017 roku udało się zrealizować marzenie o starcie w zawodach w Monaco. Zajęli piąte miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie A. Studenci nie przestali jednak pracować nad swoim projektem i starają się ciągle ulepszać łódź. Baśka ma 6 metrów długości, 1,5 metra szerokości i waży 135 kg. Szczególna cecha łodzi to hydroskrzydła. Umożliwiają one wyniesienie kadłuba łodzi ponad powierzchnię wody, aby zredukować opory hydrodynamiczne. Do napędu wykorzystujemy silnik elektryczny BLDC o mocy 7kW, umieszczony pod wodą w szczelnej gondoli stanowiącej unikatowe rozwiązanie na tle innych zespołów – wyjaśniają studenci. Takie umiejscowienie napędu upraszcza cały układ i ułatwia chłodzenie silnika.

Czytaj także: Intel nie uczy się na błędach – Niebiescy stworzyli całą witrynę drwiącą z Apple M1

Polski oddział Zyxel poinformował o wsparciu AGH Solar Boat. Firma przekazała router NBG6615 oraz przełącznik GS108Bv3. Urządzenia posłużą do sprawnego tworzenia symulacji komputerowych, ułatwią pracę zdalną oraz przyspieszą pracę nad projektami zawartymi w chmurze. Dzięki produktom otrzymanym od firmy Zyxel możemy prowadzić zaawansowane symulacje numeryczne zdalnie, co w  warunkach pandemii znacząco przyspiesza nasze prace – mówi Mateusz Wieliński z AGH Solar Boat  Team.

źródło: informacja prasowa, aghsolarboat.pl

Sprawdź najnowsze wpisy