ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Pierwsze kręgowce chodziły pod wodą

Najpierw były spacery a dopiero potem wyjście na ląd – przynajmniej u kręgowców

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy twierdzą, że bardzo pierwsze kręgowce, które chodziły po naszej planecie, spacerowały po dnie oceanów, a nie po powierzchni Ziemi. Przy okazji miały to zrobić na miliony lat przed wyjściem na ląd. W 2018 roku naukowcy odkryli, że mała ryba płaszczka i niektóre rekiny bazyliszkowe były w stanie zasadniczo chodzić po dnie oceanu. Dodatkowo używają do tego niektórych z tych samych obwodów neuronowych, których używamy do chodzenia po lądzie. Do tej pory uważano, że kręgowce nauczyły się chodzić dopiero wtedy, gdy zaczęły opuszczać morze na ląd około 380 milionów lat temu, jednak to rzuca na sprawę zupełnie nowe światło.

Pierwsze kręgowce chodziły pod wodą

Pierwsze kręgowce chodziły pod wodą
Na dnie mórz i oceanów wciąż można znaleźć takie stworzenia.

Jednak nowe modele badawcze oparte na małej rybie płaszczce, jednym z najbardziej prymitywnych kręgowców, wskazują na znacznie starsze pochodzenie niektórych mechanik chodzenia, które może mieć ponad 400 milionów lat. Naukowcy wykorzystali opublikowane dane wideo na temat dynamiki skrzeku małej ryby z rodziny płaszczkowatych, a matematycy stworzyli model, aby zbadać, jak wczesne ruchy podobne do nóg mogły wyewoluować w głębinach morskich. Model stworzony przez matematyków jest bardzo prosty i przewiduje najbardziej wydajny, kontrolowany i zrównoważony rodzaj chodzenia w neutralnie wypornym środowisku. Wykazał on, że najlepsze wyniki wymagały naprzemiennego wzorca lewa stopa-prawa stopa, podobnego do tego, jak porusza się mała ryba płaszczka. Naukowcy odkryli również, że ruchy małych rybek łyżwiarskich nie wymagały żadnych dodatkowych kosztów energetycznych.

Zobacz też: Alienware i Cherry MX stworzyły arcydzieło – mechaniczna klawiatura dla smukłych laptopów

Ostatecznie, model naukowców doprowadził do zrozumienia, że pomimo ogromnej gamy chodów, które mogłyby być użyte, strategia naprzemiennego sterowania dwunożnego lewo-prawo jest optymalnym rozwiązaniem dla wydajności energetycznej i lokomocji. Naukowcy zauważają również, że przejście do chodzenia po lądzie wymagało naprawdę minimalnych zmian neuronowych.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy