ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
SSD podrożeją

Przyszły kwartał to znaczny wzrost cen SSD – analitycy są zgodni

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Według nowego raportu, skutki tymczasowego zamknięcia przez Samsunga fabryki w Austin w Teksasie będą wkrótce odczuwalne w całym przemyśle komputerowym. Według analityków mają one podnieść ceny układów NAND flash o 3-8% w drugim kwartale bieżącego roku. Ekstremalne warunki pogodowe, które nawiedziły Teksas w lutym, spowodowały, że Samsung, NXP Semiconductors i Infineon Technologies otrzymały polecenie zamknięcia swoich fabryk w Austin, aby zasilanie mogło być priorytetowo skierowane do domów ludzi, dla których była to jedyna szansa, aby się ogrzać.

SSD podrożeją – ceny NAND Flash o 8% w górę

SSD podrożeją - NAND Flash o 8 procent w górę

Przerwy w zasilaniu zakładów produkcyjnych wpływały w przeszłości na ceny produktów, co wynikało z czasu potrzebnego na przywrócenie fabryki do 100% poziomu produkcji. TrendForce twierdzi, że fabryka Samsunga Line S2 nadal nie wznowiła pełnej działalności. Firma podaje:

Podaż kontrolerów NAND Flash w przyszłości może być zagrożona, a zdolność firmy Samsung do produkcji klienckich dysków SSD będzie w rezultacie jeszcze bardziej ograniczona.

TrendForce zauważa, że oprócz ograniczonej podaży kontrolerów NAND flash, istnieje ogromny popyt ze strony producentów notebooków, oraz opóźnienia w produkcji wynikające z innych czynników. Spowoduje to zwiększenie ograniczonej podaży klienckich dysków SSD, co doprowadzi do przewidywanego wzrostu cen kontraktowych o 3-8% w 2Q21.

Zobacz też: Wygląd OnePlus Watch jest znajomy, ale przez to może się podobać

Utrzymująca się nadpodaż NAND flash spowodowała spadek cen dysków SSD klasy korporacyjnej o 10-15% w 1Q21, podczas gdy ceny klienckich dysków SSD spadły o 5-10%. Warto także podkreślić, że samo zapotrzebowanie na nośniki tego typu ma wkrótce wzrosnąć. Oczekuje się, że popyt na rynku SSD dla przedsiębiorstw odbije się od dna w drugim kwartale. Ma się on następnie ustabilizować się dzięki klientom z centrów danych. Ci mają bowiem zwiększać swoje zamówienia. Podobnych kroków analitycy spodziewają się od chińskich operatorów telekomunikacyjnych. Nie bez znaczenia mają być większe zakupy sprzętu IT przez małe i średnie przedsiębiorstwa na całym świecie. Oznacza to, że jeśli potrzebujecie nośnika SSD, to właśnie teraz jest najlepszy moment na dokonywanie zakupów. 

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy