ericsson oppo play 5G NR

Ericsson, Play i OPPO przeprowadzili testy agregacji pasma 5G NR – oto rezultat

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Firma Ericsson, operator sieci Play i marka Oppo wspólnie przeprowadzili testy agregacji pasma 5G NR w Sokołowie Podlaskim, które zakończyły się pomyślnie. Oznacza to, że Play jest w stanie obsługiwać wysokie przepływności 5G C-Band (3400-3800 MHz) na dużym obszarze. Zanim jednak taka usługa pojawi się u fioletowego operatora, konieczne jest rozdysponowanie nowego pasma częstotliwości.

Operator Play razem z Ericssonem i Oppo testował agregację pasma 5G NR

Zasięg oraz pojemność sieci 5G to kluczowe kwestie dla doświadczeń użytkownika. Agregacja pasma pozwala poprawić te parametry. Dlatego też w Sokołowie Podlaskim przeprowadzono testy agregacji pasma w systemie 5G NR w sieci Play. Wykorzystano przy tym systemy radiowe Ericsson Radio System oraz telefon Oppo Reno5 Z 5G.

Testy zakończyły się pomyślnie, więc Play już planuje, że jego klienci będą mogli korzystać z szybkiego internetu 5G nawet w dużej odległości od stacji bazowej. Entuzjazmu nie kryje także Ericsson. Agregacja pasma w systemie 5G zapewni ogólnokrajowy zasięg 5G w najszybszy możliwy sposób – powiedział Martin Mellor, szef tej firmy w Polsce. Vincent Huang, prezes OPPO Eastern Europe zaznaczył z kolei, że w obszarze 5G cała branża smartfonów powinna współpracować, by zoptymalizować doświadczenia klientów.

Patrząc od strony technicznej, zaprezentowana funkcjonalność pozwala na agregację pasma dla systemów NR FDD (technologia NR FDD z ang. Frequency Division Duplex aktywowana na wykorzystywanych dzisiaj przez technologię LTE częstotliwościach 800, 1800, 2100 oraz 2600MHz) i TDD (z ang. Time Division Duplex wykorzystywane przez technologię 5G na częstotliwościach 3400-3800 MHz tzw. C band).

Czytaj także: Wiosenna oferta Play – operator podwaja GB w abonamencie

Funkcjonalność Agregacji Nośnych NR jest w stanie zwiększyć pokrycie związane z widmem pasma C-Band TDD, cechującym się dużą pojemnością poprzez połączenie go z szerokopasmowym widmem niskiej częstotliwości FDD. Kanał FDD na częstotliwości niskiej 2100 MHz jest skonfigurowany za pomocą funkcji Ericsson Spectrum Sharing. Komórki LTE i NR dynamicznie współdzielą zasoby tego samego widma częstotliwości, zamiast statycznej alokacji kanału NR dla systemów LTE i NR.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy