Naukowcy z całego świata pracują nad tym, aby pomóc ludziom, którzy z różnych powodów nie mogą się poruszać, widzieć lub dbać o siebie, w powrocie do samodzielności. Możliwość przywrócenia wzroku osobom niewidomym lub niedowidzącym jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją naukowcy. Zespół inżynierów z EPFL opracował technologię, która może przynajmniej częściowo tego dokonać dzięki odpowiednim implantom siatkówki.

Sztuczne oczy

Sztuczne oczy

Zespół opracował implant siatkówki, który współpracuje z wyposażonymi w kamerę inteligentnymi okularami i mikrokomputerem. System ma zapewnić osobom niewidomym pewną formę sztucznego widzenia, wykorzystując elektrody do stymulacji komórek siatkówki. Kamera wbudowana w inteligentne okulary rejestruje obrazy w polu widzenia użytkownika i przesyła dane do mikrokomputera umieszczonego w jednej z końcówek okularów. Mikrokomputer zamienia dane na sygnały świetlne, które są wysyłane do elektrod w implancie siatkówki. Elektrody stymulują siatkówkę, co pozwala użytkownikowi zobaczyć prostą, czarno-białą wersję obrazu. Użytkownicy oglądaliby obraz składający się z kropek światła, które pojawiają się, gdy komórki siatkówki są stymulowane.

Zobacz też: Kup laptop firmy Hyperbook, a grę Outriders dostaniesz za darmo

Jednak użytkownicy musieliby nauczyć się interpretować kropki światła, aby dostrzec kształty i obiekty. Naukowcy porównują to do patrzenia na nocne niebo i uczenia się rozpoznawania konkretnych konstelacji. Jednym z głównych zastrzeżeń systemu jest to, że nie został on jeszcze przetestowany na ludziach. Obecne testy są przeprowadzane przy użyciu programu wirtualnej rzeczywistości, aby symulować to, co zobaczą pacjenci. Implanty siatkówki zawierają 10 500 elektrod, z których każda służy do generowania kropki światła. Było to nie lada wyzwanie. Kropki muszą być na tyle oddalone od siebie, aby pacjenci mogli odróżnić dwie z nich znajdujące się blisko siebie. Z drugiej strony muszą być upchane na tyle gęsto, aby zapewnić wystarczającą rozdzielczość. Testy systemu są w toku.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.