Kosmiczne opony rowerowe

Kosmiczna technologia sprawi, że już nigdy nie przebijemy dętki w rowerze

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Wiele osób w USA zarzuca NASA, że jest to tylko marnowanie pieniędzy podatników na coś, co ludzkości jest zbędne. Prawda jest jednak taka, że badanie kosmosu jest niczym wojna — rozwija technologię, która z czasem trafia do domów ludzi na całym świecie. To jest właśnie celem programu Space Act. W jego ramach NASA współpracuje z prywatnymi firmami, które mają przenosić kosmiczne rozwiązania na ziemski grunt. W tym przypadku wręcz dosłownie, ponieważ chodzi o opony rowerowe, czyli coś, co ma kontakt z gruntem.

Kosmiczne opony rowerowe

Kosmiczne opony rowerowe

Nad oponami rowerowymi wspólnie z NASA pracuje firma SMART, która powstała w 2020 roku. Wykorzystała ona technologie znane z łazików do stworzenia opony bez powietrza w środku, która zachowuje cechy klasycznych rozwiązań. Nosi ona nazwę METL i jest pierwszym produktem powstałym w wyniku współpracy firmy SMART z Centrum Badań NASA Glenn. W tym centrum badawczym inżynierowie NASA opracowali technologię stopu z pamięcią kształtu, w skrócie SMA. Ta umożliwiła stworzenie opony wykonanej w całości z połączonych ze sobą sprężyn, niewymagającej pompowania, co czyni ją odporną na przebicia. 

Zobacz też: Naukowcy rozwiązali tajemnicę komputera sprzed tysięcy lat

Pomimo braku powietrza w środku, opona może zapewnić taką samą lub lepszą trakcję w porównaniu z nadmuchiwanymi oponami gumowymi. Konstrukcja ta posiada również zintegrowaną zdolność do amortyzacji wstrząsów. Kluczem do technologii SMA było stworzenie stopu, który jest w stanie powrócić do swojego naturalnego kształtu na poziomie molekularnym. Oznacza to, że stop może się deformować, aby dostosować się do nierówności terenu i przeszkód, ale z czasem powraca do swojego normalnego kształtu bez utraty integralności strukturalnej. Zachowuje się więc jak klasyczna opona rowerowa. Całość jest tak zaprojektowana, że pył, który dostanie się do środka, szybko z niego wyleci. I tu rodzi się pytanie: co z błotem? O tym przekonamy się jednak już w przyszłym roku, bo wtedy ma ona mieć swoją sklepową premierę.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy