Istnieje wiele hipotez dotyczących powstania życia na Ziemi. Jedną z nich jest panspermia, czyli przybycie życia z kosmosu. Ta jednak ma poważną wadę: nie tłumaczy, skąd życie wzięło się w kosmosie. Dlatego jego ziemskie pochodzenie wydaje się bardziej eleganckim założeniem. To oczywiście nie oznacza, że jest ono prawdziwe, jednak wciąż nie ma podstaw, aby je ingerować. Teraz natomiast naukowcy coraz mocniej są przekonani, że jeśli życie powstało na tej planecie, to brały w tym udział wyładowania atmosferyczne.

Błyskawica dała początek życiu

Błyskawica dała początek życiu

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Yale i University of Leeds sugerują, że błyskawica mogła uwolnić fosfor niezbędny do stworzenia biomolekuł. Natomiast te ostatecznie doprowadziły do powstania życia na Ziemi. Główny autor pracy Benjamin Hess twierdzi, że praca zespołu pomaga zrozumieć, jak życie mogło powstać na Ziemi. Co więcej, pozwoli nam zrozumieć czy mogło powstać na innych planetach podobnych do niej. Jego zespół uważa, że cały proces zaczyna się od fosforu. Naukowcy twierdzą, że jest on kluczowym składnikiem niezbędnym do powstania życia. Jednak miliardy lat temu nie był on łatwo dostępny na Ziemi. Fosfor jest zazwyczaj zamknięty w nierozpuszczalnych minerałach na powierzchni Ziemi.

Zobacz też: Google Go z kolejnym rekordem w Sklepie Play – to już pół miliarda

Fakt ten skłonił naukowców do zastanowienia się, w jaki sposób ziemski fosfor został przekształcony w użyteczną formę potrzebną do stworzenia DNA, RNA i innych biomolekuł. Naukowcy najpierw zbadali możliwość, że meteoryty przekształciły fosfor w formę użytkową. Zespół pomyślał, że meteoryty być może zawierają minerał fosforu znany jako schreibersite, który jest rozpuszczalny w wodzie. Ta została jednak odrzucona, ponieważ dałoby to zbyt mało użytecznego fosofru. Badacze następnie odkryli, że odpowiedni typ fosforu często jest znajdywany w skałach nazywanych fulgurytami. Te tworzą się, gdy piorun uderza w glebę. Są one tak naprawdę formą szkła ze stopionej ziemi. Przy okazji także zawierają one często rozpuszczalny fosfor w swoim składzie. Naukowcy użyli modelowania komputerowego i oszacowali, że na tym etapie w ziemie uderzało od 100 milionów do miliarda piorunów rocznie. Przez miliony lat było to w stanie przekształcić naprawdę olbrzymie ilości fosforu.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.