ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Gdzie jest Marsjańska woda?

Gdzie się skrywa Marsjańska woda? Naukowcy mają nową hipotezę

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy są pewni, że miliardy lat temu Czerwona Planeta była znacznie bardziej wilgotna, a co za tym idzie, także bardziej niebieska, niebieska niż obecnie. Istnieją dowody na to, że obfite przepływy wody na całej planecie tworzyły rzeki, jeziora i oceany. Naukowcy zastanawiali się, gdzie podziała się cała ta woda. Dominującą teorią było to, że większość z niej uciekła w przestrzeń kosmiczną w przeciągu długiego czasu. Pozostać miały jedynie czapy lodowe. Jednak nowa hipoteza naukowców sugeruje coś zgoła innego. 

Gdzie jest Marsjańska woda?

Gdzie jest Marsjańska woda?

Według naukowców z Caltech i JPL znaczna ilość wody, która wcześniej znajdowała się na powierzchni Marsa, od 30 do 99 procent, jest uwięziona w minerałach w skorupie planety. Zespół odkrył, że około 4 miliardy lat temu Mars był domem dla wystarczającej ilości wody, aby pokryć całą planetę w oceanie o głębokości od 100 do 1500 metrów. Byłaby to objętość odpowiadająca w przybliżeniu połowie Oceanu Atlantyckiego. Jednak około miliard lat później, planeta była tak sucha jak obecnie. W przeszłości naukowcy uważali, że woda uciekła w przestrzeń kosmiczną z powodu zniszczenia atmosfery planety i wiatrów słonecznych. Podczas gdy nowe badania sugerują, że część wody opuściła Marsa tą drogą, wydaje się, że cała woda nie mogła uciec w ten sposób. Badaczka Eva Scheller, główna autorka pracy, twierdzi, że ucieczka atmosferyczna nie wyjaśnia w pełni dostępnych obecnie danych na temat tego, jak dużo wody istniało kiedyś na planecie.

Zobacz też: Znamy ceny Samsung Neo QLED w Polsce. Ile zapłacimy za nowe telewizory?

Naukowcy badali ilość wody na Marsie we wszystkich formach, w tym pary, cieczy i lodu, wraz ze składem chemicznym obecnej atmosfery i skorupy planety poprzez analizę meteorytów i danych dostarczonych przez łaziki i orbitery. W szczególności przyjrzano się stosunkowi deuteru do wodoru. Deuter jest znany jako ciężki wodór i posiada proton i neutron w jądrze, podczas gdy typowe atomy wodoru mają tylko jeden proton w jądrze atomowym. Tylko około 0,02 procent atomów wodoru istnieje w postaci deuteru. Lekki wodór, znany jako protium, o wiele łatwiej ucieknie z Marsa w przestrzeń kosmiczną, niż jego cięższy odpowiednik. Zespół uważał, że z powodu tego faktu, podpis na stosunek deuteru do wodoru w atmosferze planety pokaże nadmierną część deuteru pozostawionego za sobą. To jednak nie ma miejsca. Na tej podstawie naukowcy twierdzą, że sygnatury chemiczne sugerują raczej uwięzienie wody w minerałach w skorupie planety niż ucieczkę do atmosfery.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy