Co jakiś czas jakiś niszowy producent chce się przebić do świadomości masowego odbiorcy produktem, który pod pewnymi względami jest wyjątkowy na tle konkurencji. Czymś takim ma być JingPad A1, czyli tablet na Linuksie. Jednak nie na Androidzie, tylko takim prawdziwym Linuksie. A dokładniej chodzi tu o JingOS, czyli dystrybucję stworzoną pod dotykowy ekran, która garściami czerpie z iPadOS. Producent chwali się, że będzie to pierwszy popularny wśród masowego odbiorcy produkt tego typu.

JingPad A1

Warto na samym początku spojrzeć na specyfikację, ponieważ ta wypada… dobrze. Tablet ten raczej nie może stanąć w szranki z flagowymi modelami, jednak w średniej półce mógłby już zawstydzić niejedno urządzenie. JingPad A1 będzie działał na ośmiordzeniowym procesorze ARM Unisoc Tiger z 6 GB RAM i 128 GB pamięci masowej. Za wyświetlanie obrazu i komunikację ma odpowiadać 11-calowy ekran 2K. Jeśli zaś chodzi o baterię, to ma ona mieć rozsądną pojemność 8000 mAh. Z tyłu znajdziemy 16 MPx oczko aparatu, natomiast z przodu producent zdecydował się na 8 MPx. Warto tu dodać, że większość tego typu tabletów, jak chociażby PineTab oferują znacznie gorszą specyfika. Niestety, nie znamy ani przybliżonej daty premiery, ani ceny tego tabletu.

Zobacz też: Nowe BMW iX xDrive40 i xDrive50 – poznaliśmy pierwsze szczegóły i orientacyjne ceny

Kolejną kwestią jest natomiast to, czy w ogóle odniesie on sukces. Nie jest to w końcu pierwszy projekt tego typu. Tak właściwie to tablety internetowe właśnie od tego punktu startowały. Jednym z pierwszych tabletów ARM była Nokia 770 z 2005 roku. I tak w tamtych czasach urządzenia z 4,13-calowym ekranem były uznawane za tablety. Na pokładzie mieliśmy natomiast pełnoprawnego Linuksa bazującego na Debianie, czyli MaemoOS. Seria okazała się nawet na tyle dużym sukcesem, że doczekała się dwóch kolejnych przedstawicieli linii tabletów — N800 i N810 — a także wraz z Nokią N900 zmieniła kategorię na smartfony. Jeśli więc JingPad A1 będzie miał rzeczywiście stać się najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu, to będzie musiał się zmierzyć z mocno już zakurzoną, ale wciąż legendą.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.