ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Najmniejsza czarna dziura

Naukowcy znaleźli najsilniejszy jak dotąd dowód na przemieszczanie się czarnej dziury

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Astronomowie od dawna zakładali, że supermasywne czarne dziury mogą podróżować w przestrzeni kosmicznej. Jednak znalezienie danych potwierdzających tę teorię było trudne. Naukowcy z Centrum Astrofizyki na Harvardzie i Smithsonian zidentyfikowali najwyraźniejszą jak dotąd oznakę ruchu takiego obiektu. Naukowcy twierdzą, że nie oczekuje się, aby większość supermasywnych czarnych dziur była w ruchu — zazwyczaj pozostają one nieruchome. Oczywiście wszystko tu zależy od punktu odniesienia. Tym jednak jest galaktyka, w której funkcjonują. 

Ruch czarnych dziur

Ruch czarnych dziur

Supermasywne czarne dziury są tak ciężkie, że trudno jest je wprawić w ruch. Naukowiec Dominic Pesce i jego zespół pracowali nad zaobserwowaniem poruszającej się supermasywnej czarnej dziury przez ostatnie pięć lat, porównując prędkości czarnych dziur i galaktyk. Celem zespołu było ustalenie, czy prędkości czarnych dziur są takie same jak prędkości galaktyk, w których są obecne. Zwykle oczekuje się, że czarna dziura i galaktyka będą miały taką samą prędkość. Jeśli prędkości byłyby różne, oznaczałoby to, że czarna dziura została zaburzona. Podczas badań, zespół początkowo zbadał dziesięć odległych galaktyk oraz supermasywne czarne dziury znajdujące się w ich rdzeniach. W szczególności zespół skupił się na czarnych dziurach, które zawierają wodę w swoich dyskach akrecyjnych. Kiedy ta orbituje wokół tak masywnych obiektów, wytwarza podobną do lasera wiązkę światła radiowego, znaną jako maser.

Zobacz też: Chuwi uważa, że proporcje 3:2 są idealne do laptopów – pod wieloma względami firma ma rację

Zespół wykorzystał technikę znaną jako interferometria o bardzo długiej linii bazowej (VLBI), używając sieci anten radiowych do bardzo dokładnego pomiaru prędkości czarnej dziury przy pomocy wykrywania masera. Dzięki tej technice zespół ustalił, że 9 z dziesięciu supermasywnych czarnych dziur było w spoczynku, ale jedna wydaje się być w ruchu. Ta konkretna czarna dziura znajdowała się 230 milionów lat świetlnych od Ziemi, w centrum galaktyki o nazwie J0437+2456. Według ustaleń badaczy obiekt ten ma masę około 3 miliony razy większą niż Słońce. Dalsze obserwacje zostały przeprowadzone przy użyciu obserwatoriów Arecibo i Gemini, aby potwierdzić wstępne ustalenia. Supermasywna czarna dziura porusza się z prędkością około 180 tysięcy kilometrów na godzinę wewnątrz galaktyki. Nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną tego ruchu, ale zespół badaczy uważa, że może on być wynikiem łączenia się dwóch supermasywnych czarnych dziur lub też czarna dziura może być częścią układu podwójnego.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy