Nośniki SSD wypierają HDD z komputerów domowych. I trudno się temu dziwić. Obecnie tylko osoby, które potrzebują przechowywania gigantycznych ilości danych w macierzy, wciąż chętnie korzystają z dysków twardych. Chociaż i to może się już niedługo zmienić dzięki rozwiązaniom chmurowym i coraz pojemniejszym nośnikom elektronicznym. Jednak należy pamiętać, że za wyżej wspomnianą chmurą wciąż stoją i jeszcze długo będą stały wirujące talerze. I właśnie z myślą o tego typu rozwiązaniach Segate pracuje nad HDD o pojemności 100 TB. 

Segate HDD 100 TB

Podczas swojej ostatniej wirtualnej imprezy dla analityków, firma Seagate udostępniła harmonogram premier swoich dysków twardych, która przedstawia plany dotyczące tradycyjnych, wirujących pamięci masowych. Ponieważ obecna technologia prostopadłego zapisu magnetycznego (PMR) osiąga swoje granice, Seagate będzie w coraz większym stopniu przechodzić na zapis magnetyczny wspomagany ciepłem (HAMR), aby zwiększyć pojemność. Firma podobno rozpoczęła wysyłkę modeli o pojemności 20 TB opartych na technologii HAMR w styczniu, chociaż dyski o największej pojemności, które mogę obecnie znaleźć w sprzedaży dla konsumentów, mają pojemność 18 TB.

Zobacz też: Apple M1 jest podatny na pewien typ ataków – nie jest to dobra wiadomość dla bezpieczeństwa

Według planów HAMR umożliwi produkcję dysków o pojemności przekraczającej 30 TB w roku kalendarzowym 2023, a dyski o pojemności 50+ TB pojawią się w 2026 roku. Później, nośniki z pełnym bitowym wzorem (BPM) mają pozwolić na przekroczenie magicznej granicy 100 TB w 2030 roku. To bardzo ważne, ponieważ powstaje coraz więcej danych, niż kiedykolwiek. Przy okazji też coraz rzadziej przechowujemy je lokalnie. Dlatego też potężne dyski magnetyczne są tym, czego potrzebujemy, chociaż większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że z nich korzysta. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.