Wydajna stacjonarka z systemem Linux? Thelio Mira odpowiedzią na ten oksymoron

Marcin Nic Marcin Nic Newsy

Zdecydowana większość użytkowników komputerów osobistych kojarzy termin „wydajne podzespoły” przede wszystkim z systemem Windows. Wszak posiadanie mocnego komputera w dużej mierze oznacza chęć zagrania w najnowsze gry, co dla zwykłego użytkownika jest prawie niewykonalne na innych OS-ach. Linux przez długi czas uważany był za toporny system, który mimo kolejnych usprawnień nie zyskuje za bardzo na popularności. Być może zmieni się to za sprawą firmy System76, która wypuściła na rynek linię komputerów Thelio Mira.

Czy kupno Thelio Mira z system Linux w tej cenie ma jakikolwiek sens?

Thelio Mira

Seria komputerów Thelio Mira wyposażona jest w topowe komponenty od AMD oraz NVIDII. Według zapewnień producenta konstrukcja idealnie sprawdza się jako wydajna stacja robocza. Patrząc na zaprezentowaną specyfikację trudno o inne wrażenie. Użytkownicy otrzymują do wyboru procesory AMD Ryzen 5000, na czele z 16-rdzeniowym Ryzenem 9 5950X, które wspierane są przez maksymalnie 128 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4. Rolę nośnika danych pełnić będzie dysk SSD M.2 na łączu PCIe 4.0 NVMe. Dodatkowo istnieje możliwość zamontowania dysku talerzowego o maksymalnej pojemności 36 terabajtów. Producent zdecydował się na oddanie możliwości zamontowania kilku rodzajów kart graficznych. Użytkownicy mogą wybrać spośród GPU z serii Quadro (do RTX 8000 włącznie) oraz GeForce (GT 1030, GTX 1650 Super, RTX 3070 lub RTX 3090).

Zobacz także: Zabezpieczenia RTX 3060 przed kopaniem kryptowalut zostały przypadkiem złamane przez… Nvidię

Całość działa na dystrybucjach Pop!OS 20.10 (64-bit), Pop!OS 20.04 LTS (64-bit) lub Ubuntu 20.04 LTS (64-bit). Co ciekawe istnieje możliwość instalacja systemu Windows 10 samemu. Chętni na zakup komputera wykonanego przez firmę System76 muszą przygotować się na wydanie sporej kwoty pieniędzy. Za podstawowy wariant przyjdzie nam zapłacić 1499 dolarów. W tej cenie otrzymujemy procesor AMD Ryzen 5 3600 oraz GPU NVIDIA GTX 1030. Najmocniejszy wariant kosztuje 22010 dolarów. W tej cenie otrzymujemy jednak stację roboczą, która pasować będzie do większości wnętrz. Wszystko za sprawą zastosowania drewnianych akcentów w pięciu różnych kolorach. Czy jednak kupno komputera z system Linux w takiej cenie jest opłacalne? Wszak „stacjonarkę” można złożyć taniej i samemu zainstalować interesującą nas dystrybucję.

Źródło: System76

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy