Naukowcy twierdzą, że niewiele wiadomo o Ziemi i warunkach panujących na naszej planecie podczas Eonu Hadean. Okres ten charakteryzował się początkowym formowaniem się Ziemi i stabilizacją jądra i skorupy planety. Okazuje się jednak, że odkryli na Grenlandii coś ciekawego, co dostarcza dowodów na to, że duża część Ziemi była kiedyś w całości stopioną skałą. Dowody pochodzą z niezwykle starych skał znalezionych w południowej Grenlandii.

Ocean lawy na Grenlandii

Ocean lawy na Grenlandii

Wczesna atmosfera Ziemi również uformowała się podczas Eonu Hadean. Badanie zostało opublikowane w zeszłym tygodniu, przedstawiając wyniki prac nad analizą skał liczących sobie miliardy lat z pasa nadkrystalicznego Isua, który zawiera najstarsze znane skały na naszej planecie. Podczas badania tych skał naukowcy znaleźli chemiczne ślady oceanu magmy. Próbki, w których odkryto ślady chemiczne, pochodzą sprzed 3,7 miliarda lat i wykazały wysoki poziom izotopów ciężkiego żelaza mierzony za pomocą chromatografii i spektroskopii masowej. Zespół odkrył również izotopy hafnu i neodymu i kilka rzadszych izotopów wolframu, który ich zdaniem wynika ze starożytnego izotopu macierzystego. Ten miał istnieć tylko w ciągu pierwszych 45 milionów lat życia Ziemi, a potem ulec rozpadowi.

Zobacz też: Seria realme 8 nadchodzi – firma w wyjątkowy sposób zdradziła termin premiery

Ostatecznie naukowcy stwierdzili, że izotopy żelaza potwierdziły, że skały Isua zostały zbudowane z części wnętrza Ziemi, które powstały 4,5 miliarda lat temu w wyniku krystalizacji magmy oceanicznej. Pozostałości kryształów stopiły się i zmieszały z innymi stopionymi skałami, gdy przemieściły się do górnego płaszcza Ziemi niosąc izotopy wraz ze skałami zarówno z dolnego jak i górnego płaszcza. Naukowcy przyznają, że to, jak dokładnie materiał pojawił się na powierzchni, jest mniej jasne. Niektórzy naukowcy uważają, że katastrofalne uderzenia podczas formowania się Ziemi i Księżyca mogły wygenerować wystarczająco dużo energii, aby stopić wnętrze Ziemi. Materiał ten w końcu ochłodziłby się i skrystalizował, tworząc skałę tego typu, co odkryli naukowcy.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.