ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
NASA - Platforma startowa z drukarki 3D

NASA nie chce już budować platform testowych – woli je drukować

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jednym z wyzwań dla długoterminowej obecności człowieka na Księżycu jest stworzenie całej technologii potrzebnej do wsparcia tych operacji. Poważnym problemem są na przykład lądowania i starty z powierzchni Księżyca bez ciągłego wzbijania kurzu i odłamków na wrażliwy sprzęt potrzebny do kontynuowania operacji. NASA ogłosiła, że wraz z zespołem studentów z różnych szkół i uniwersytetów w całym kraju, przetestowała wydrukowaną w 3D platformę startową i lądowniczą, która mogłaby powstać także na Srebrnym Globie.

NASA – Platforma startowa z drukarki 3D

NASA - Platforma startowa z drukarki 3D

Studenci są członkami Artemis Generation, a test został przeprowadzony 6 marca na Camp Swift w Bastrop w Teksasie, aby sprawdzić, jak dobrze podkładka wytrzyma działanie gorącego silnika rakietowego. Koncepcja projektowa, którą testowali studenci znana jest jako Lunar Plume Alleviation Device lub Lunar PAD. Została ona zaprojektowana specjalnie w celu rozwiązania problemów spowodowanych przez księżycowy pył wzbijany podczas startu i lądowania. Projekt, który testowali studenci, został zaproponowany podczas warsztatów, które były prowadzone przez Biuro Głównego Technologa w Marshall Space Flight Center NASA w Huntsville, Alabama, oraz Akademię L’SPACE. Ta ostatnia organizacja jest projektem współpracy studenckiej w ramach misji NASA Lucy na Uniwersytecie Stanowym Arizony w Tempe.

Zobacz też: Firmy z USA i Chin wspólnie chcą nadzorować produkcję i dystrybucję procesorów

Zwycięski zespół projektowy otrzymał fundusze na wydrukowanie i przetestowanie prototypu na małą skalę z pomocą NASA i startupu technologii budowlanej o nazwie ICON. W projekcie uczestniczył również zespół Sounding Rocketry Team z Texas A&M University. NASA nie podała żadnych szczegółów na temat tego, jak platforma radziła sobie podczas testów. Nie jest również jasne, jaki rodzaj silnika rakietowego został przy nich wykorzystany i jaki może być następny krok w procesie testowania.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy