ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
UOKiK zgadza się na budowę Baltica 2

Dzięki zgodzie UOKiK morze zasili domy milionów Polaków

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

PGE i Ørsted jakiś czas temu przedstawiły plany założenia spółki joint venture w formule 50 na 50 udziałów w Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 i Elektrowni Wiatrowej Baltica-3. Ta miałaby na celu stworzenie największych elektrowni tego typu na Bałtyku, co ma docelowo pokryć zapotrzebowania energetyczne równe tym, jakie ma 5 milionów gospodarstw domowych. Oczywiście sama chęć na podjęcie takich działań nie wystarczy. Wymagana jest także zgoda organów regulacyjnych. Jednym z nich jest UOKiK, które właśnie wydało stosowną zgodę.

UOKiK zgadza się na budowę Baltica 2 i 3

UOKiK zgadza się na budowę Baltica 2

Budowa Baltica 2 o łącznej mocy zainstalowanej do 1498 MW oraz Baltica 3 o mocy 1045 MW, które są częścią przedsięwzięcia inwestycyjnego pod nazwą Morska Farma Wiatrowa Baltica o łącznej mocy około 2,5 GW sprawi, że Polska dokona istotnego kroku w kierunku zmniejszenia śladu węglowego, jednocześnie zwiększając niezależność energetyczną naszego kraju. Obie te kwestie są niezwykle istotne w nadchodzącej przyszłości. 

Zobacz też: Zmarł wynalazca kasety magnetofonowej – zawdzięczamy mu więcej, niż się wydaje

Zgoda wydana przez prezesa UOKiK to pierwszy z warunków zrealizowania umowy inwestycyjnej, dotyczącej budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku przez PGE i Ørsted. Wspólnie ustanowione warunki współpracy umożliwią skuteczne wykorzystanie mocnych stron i wiedzy obu partnerów. Wynegocjowana przez nas umowa z Ørsted w pełni zabezpiecza nasze interesy i pozwoli sprawnie przeprowadzić inwestycję z korzyścią dla polskiej gospodarki.

– Stwierdził Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Miejmy nadzieję, że przedsięwzięcie nie napotka w przyszłości na żadne problemy. Natomiast odnosząc się do komentarzy pod poprzednim wpisem na ten temat: tu nie chodzi o sukces tej czy innej władzy w Polsce. Partie u sterów się zmieniają. Tu chodzi o bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, a także o troskę o środowisko. I właśnie z tego powinniśmy się wszyscy cieszyć, niezależnie od opcji politycznej i bez zabawy w przypisywaniu tego sukcesu poszczególnym politykom. Bo tu nie o to chodzi. 

Źródło: PGE

Sprawdź najnowsze wpisy