Wydaje się, że determinacja Tesli, aby ponownie uruchomić produkcję EV w fabryce Fremont w maju ubiegłego roku, miała pewne konsekwencje. Jak donosi Washington Post, PlainSite uzyskał dane zdrowotne hrabstwa Alameda, z których wynika, że fabryka Tesli miała około 450 przypadków COVID-19. Te wystąpiły między oficjalnym ponownym otwarciem w maju 2020 roku a końcem tego roku. W maju było 10 lub mniej przypadków, ale w grudniu, gdy fala zimy przybrała na sile, liczba ta wzrosła do 125.

Setki zakażeń w fabryce Tesli

Setki zakażeń w fabryce Tesli

Nie jest jasne, ile z tych przypadków spowodowało hospitalizacje lub wzrost zachorowalności poza fabryką. Wszystko dlatego, że dane za rok 2021 nie zostały jeszcze udostępnione w momencie pisania tego tekstu, choć mogą one odzwierciedlać ogólne tendencje do gwałtownego wzrostu w styczniu, po którym następuje stopniowy spadek. Oczywiście warto spojrzeć na problem także z drugiej strony. Przypadki te stanowią zaledwie 4,5 procent z około 10 tysięcy osób pracujących w tym zakładzie. Nie wiadomo także, do ilu zarażeń miało dojść na miejscu pracy, a do ilu poza nim. Biorąc pod uwagę, że to zaledwie kilka procent załogi, to podjęte środki bezpieczeństwa zdają się skuteczne. 

Zobacz też: Sprzedaż iPhone 12 mini nie zachwyca, ale fani miniaturek nie mają powodów do obaw

Oczywiście nie brakuje zarzutów w stronę Tesli i wielu innych firm, które zarzucają im uniemożliwienie pracownikom pracy zdalnej. Tyle że ich autorzy zdają się nie rozumieć, że praca fizyczna — a właśnie taką wykonuje większość pracowników fabryk — nie jest czymś, co można wykonać w domu. No może poza skręcaniem długopisów. Problem ten nie dotyczy wyłącznie Tesli. Kasjerzy w sklepach również muszą się stawiać na miejscu osobiście, a nie pracować zdalnie. Dodatkowo mają oni kontakt dziennie z setkami obcych sobie ludzi, a nie tylko znajomymi z załogi. Niestety, niektórych zawodów nie da się wykonywać z bezpiecznego domu. Z drugiej jednak strony ten tekst powstaje właśnie w bezpiecznych czterech ścianach, więc dobrze mi wygłaszać tego typu twierdzenia.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.