Komputery SBC zagrożone przez suszę

Produkcja komputerów w stylu Raspberry Pi zagrożona z powodu suszy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Prawdą jest, że rok 2020 nie był najlepszy. W świecie elektroniki wystąpiły niedobory zarówno CPU, jak i GPU spowodowane szeregiem czynników. Jednym z nich jest ostatnia susza na Tajwanie. Według wcześniejszych doniesień ta miała nie zagrozić produkcji elektroniki w żadnym stopniu. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda i mogą od niej ucierpieć komputery SBC, których najlepiej znanym reprezentantem jest Raspberry Pi. 

Komputery SBC zagrożone przez suszę

Komputery SBC zagrożone przez suszę
ODROID-H2

Wszystko przez to, że TSMC zostało poproszone o zmniejszenie zużycia wody o 7%, co powinno pomóc w utrzymaniu rezerw wody na wyspie na wystarczającym poziomie aż do rozpoczęcia się pory deszczowej w maju. Firma ta ogłosiła, że takie zmniejszenie ilości zużytej wody nie wpłynie znacznie na produkcję układów. Jednak na portalu ameridroid, który jest poświęcony takim urządzeniom, pojawił się dość niepokojący wpis, na którym autor powołuje się na informacje od nieokreślonego producenta komputerów SBC:

Chciałem tylko dać wam znać, że są poważne braki komponentów. To z pewnością wpływa na wszystkich producentów SBC, takich jak PINE64, ODROID, a także Raspberry Pi. Próbujemy poradzić sobie z tym problemem i zminimalizować jego skutki. Wygląda na to, że ten niedobór może trwać przez długi czas, być może do 2022 roku.

Portal Tomshardware postanowił zweryfikować to twierdzenie u samego źródła, czyli producentów komputerów SBC. Tutaj odpowiedzi są…. różne. Ze strony Raspberry Pi padł następujący komunikat: 

Obecnie nie spodziewamy się żadnego wpływu z tego powodu (lub innych czynników powodujących napięte globalne łańcuchy dostaw): otrzymujemy świetne wsparcie od naszych partnerów sprzedających komponenty. 

Zobacz też: Apple wprowadziło twórcę aplikacji w błąd i go za to ukarało

Z drugiej jednak strony firma Pine64 wydała następujący komunikat:

Ze względu na niedobory komponentów, wzrost cen komponentów i związane z tym problemy, będziemy otwierać zamówienia/przedpremierowe zamówienia tylko wtedy, gdy produkcja będzie w pełni gotowa. Jesteśmy bardziej ostrożni niż zwykle również dla Waszego dobra.

Producent komputerów ODROID również ogłosił, że z powodów niedoborów elementów przewiduje opóźnienia w premierze swojej najnowszej płytki sięgające nawet do pięciu miesięcy.

Źródło: ameridroid, TomsHardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy