Zniszczył firmowe serwery

Xiaomi wygrywa w sądzie – ban od USA czasowo wstrzymany

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Xiaomi wygrywa w sądzie, a przynajmniej częściowo. Chodzi o nakaz, który Departament Obrony nałożył na firmę. Ten sprawił, że jej amerykańscy inwestorzy nie mogli kupować akcji Xiaomi oraz papierów wartościowych. Wczoraj cała sprawa znalazła swój finał w sądzie. Wygląda na to, że Xiaomi jest na dobrej drodze, by rozwiązać sprawę na dobre. A przynajmniej tak to zaczyna wyglądać.

Xiaomi wygrywa w sądzie

Xiaomi logo

Sędzia federalny ze stanu Waszyngton, zablokował wczoraj czasowo nakaz Departamentu Obrony. Tym samym sprawił, że Xiaomi jest o krok bliżej do całkowitego jego usunięcia oraz udowodnienia, że Amerykanie działali na ich szkodę. Przypomnijmy, że administracja Donalda Trumpa w ostatnich dniach jego kadencji, stwierdziła, że Xiaomi ma współpracować z wojskiem w Chinach. Tym samym nałożono na producenta ban, który nie był może tak dotkliwy w skutkach, jak ten związany z Huawei, ale dalej krzywdzący.

Sędzia wydający orzeczenie w tej sprawie stwierdził, że decyzja administracji Trumpa była „arbitralna i kapryśna”. Nakaz został więc czasowo zawieszony, ale postępowanie sądowe dalej ma być kontynuowane. Wygląda więc na to, że Xiaomi jest na dobrej drodze, by rozwiązać sprawę po swojej myśli. Xiaomi chciałoby, żeby decyzja Departamentu Obrony została cofnięta już na stałe, co oczywiście jest zrozumiałe. Rzutuje to w końcu na firmę, która w ciągu kilku ostatnich lat bardzo mocno się rozwinęła. I nie tylko na swoim rynku, ale także na całym świecie. Ostatnie wyniki raportów pokazują, że w Polsce Xiaomi jest najpopularniejszą marką smartfonów.

Zobacz też: Prawo do naprawy – sprzęty AGD RTV będzie można naprawić nawet po 10 latach.

Fakt, że Xiaomi wygrywa teraz w sądzie, nie sprawi jednak, że finalnie zakaz zostanie cofnięty. Jednak teraz wszystko wskazuje na to, że tak właśnie może się stać. Departament Obrony USA nie odniósł się jeszcze do wyroku, który czasowo cofa nałożone na Xiaomi ograniczenia.

Oświadczenie Xiaomi

Jesteśmy zadowoleni z faktu, że 12 marca br. amerykański sąd okręgowy Dystryktu Kolumbii (United States District Court) zakazał Departamentowi Obrony USA wdrażania lub egzekwowania oznaczenia Xiaomi jako Chińskiej Komunistycznej Firmy Wojskowej. Zgodnie z przyznanym zakazem, sąd usunął w całości i ze skutkiem natychmiastowym ograniczenie nałożone przez rozporządzenie wykonawcze nr. 13959 na osoby z USA, dotyczące zakupu papierów wartościowych Xiaomi oraz wymóg zbycia papierów wartościowych przez osoby z USA.
Firma Xiaomi jest notowaną na giełdzie, niezależnie zarządzaną firmą, która oferuje produkty elektroniki użytkowej wyłącznie do użytku cywilnego i komercyjnego i której akcje znajdują się w obrocie publicznym. Uważamy, że decyzje o uznaniu jej za Chińską Komunistyczną Firmę Wojskową są arbitralne i nieuzasadnione, a sąd zgodził się z tym stanowiskiem. Planujemy nadal domagać się, aby sąd uznał to oznaczenie za niezgodne z prawem i trwale je usunął.
Xiaomi jest młodą i energiczną firmą technologiczną. Od lat oferujemy wspaniałe produkty elektroniki użytkowej, takie jak smartfony i inteligentne telewizory w uczciwych cenach dla konsumentów na całym świecie. Jesteśmy zaangażowani we współpracę z naszymi globalnymi partnerami, aby każdy na świecie mógł cieszyć się lepszym życiem dzięki innowacyjnej technologii.

Xiaomi

Źródło: Bloomberg / Xiaomi

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy