ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Brak procesorów dla AGD

Prawo do naprawy – sprzęty AGD i RTV naprawimy nawet po 10 latach

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Prawo do naprawy to rzecz, która ma pozwolić konsumentom na dłuższe użytkowanie zakupionych przez nich sprzętów RTV i AGD. Na stronie UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) pojawił się specjalny wpis, który wyjaśnia, jak miałoby to działać w praktyce. Dłużej działające sprzęty mają nie tylko być oszczędnością dla korzystających z nich, ale także wpływać na środowisko naturalne.

Prawo do naprawy – sprzęty da się łatwiej naprawić

lodówka prawo do naprawy

„Kiedyś było lepiej” to stwierdzenie, które w przypadku sprzętów AGD i RTV może mieć sporo prawdy. Dostępność części zamiennych, które potrzebne są do naprawy sprzętów, czasem potrafi spędzać sen z powiek. Łatwiej kupić nową lodówkę, niż naprawić starą. Czasem koszty takiego zakupu są porównywalne, a to sprawia, że kupuje się coraz więcej urządzeń, a stare lądują na śmietnikach. Ostatnio zaprezentowano nowe etykiety na sprzętach elektrycznych, które mają uświadamiać konsumentów odnośnie tego, jak energooszczędne jest ich urządzenie. Razem z tym pojawia się „Prawo do naprawy”. Jak czytamy na stronie UOKiK, producenci sprzętów AGD RTV powinni zapewnić dostępność części zamiennych przez 7 do 10 lat i to już po zakończeniu produkcji oraz wprowadzeniu ostatniej partii do obrotu.

Dzięki wprowadzonej regulacji sprzęty mają być trwalsze i łatwiejsze w naprawie. Jednym z celów nowych przepisów jest ograniczenie elektrośmieci. Prawo do naprawy i zwiększenie dostępności części będzie miało również swój wymiar finansowy – dłuższa eksploatacja urządzenia to oszczędność pieniędzy, zatem skutek finansowy dla konsumentów będzie również korzystny.

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Zobacz też: Koniec z dzieleniem kont na Netflix.

Dostępność części zamiennych ma sprawić, że będzie produkowanych mniej elektrośmieci. To jednak może spowodować wzrost cen samych urządzeń, bo producent będzie musiał dłużej je wspierać. Kiedyś żywotność urządzenia nie kończyła się w chwili, kiedy mijał okres gwarancyjny. Czy teraz się to zmieni? Zobaczymy.

Źródło: UOKiK

Sprawdź najnowsze wpisy