Rosja i Chiny planują wspólnie zbudować stację badawczą na Księżycu. W ogłoszeniu zauważonym przez Ars Technica oba te kraje powiedziały, że będą współpracować nad Międzynarodową Księżycową Stacją Naukową. Nie ma jeszcze wielu szczegółów na temat projektu. Jednak Roscosmos, rosyjska narodowa agencja kosmiczna, sugeruje, że może on obejmować obiekty zarówno na orbicie wokół Księżyca, jak i na jego powierzchni. Będzie on również otwarty dla innych narodów, które mogą się do niego przyłączyć.

Rosja i Chiny z bazą księżycową

Rosja i Chiny z bazą księżycową

Chiny i Rosja były dwoma krajami, których brakowało w porozumieniu NASA w sprawie Porozumienia Artemis. Ogłoszone w październiku porozumienie ma na celu stworzenie wzorca pokojowej, opartej na współpracy i przejrzystej eksploracji Księżyca. Dmitry Rogozin, szef Roscosmos, powiedział, że Lunar Gateway, stacja kosmiczna, którą NASA planuje zbudować na orbicie wokół Księżyca w ramach Projektu Artemis, jest zbyt amerykańsko-centryczna. To spore zaskoczenie biorąc pod uwagę, że NASA i Roscosmos współpracowały produktywnie od samego początku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W końcu to samo porozumienie, które stało za ISS będzie rządzić Bramą Księżycową.

Zobacz też: Premiera Motoroli Moto G10 Power. Bateria 6000 mAh może się podobać

Z drugiej strony warto tu podkreślić rosnące napięcia między Rosją i USA, a także USA i Chinami. Współpraca dwóch wschodnich gigantów wydaje się tutaj być jak najbardziej naturalną konsekwencją. Miejmy nadzieję, że nie dojdzie tu do konfliktu, który będzie miał na celu przejęcie realnej władzy nad Księżycem. Księżycowy wyścig może bowiem bardzo łatwo zamienić się w księżycową wojnę. 

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.